İstanbul trafiğini havaray rahatlatacakİstanbul trafiğini havaray rahatlatacak :İstanbul ulaşımına rahat bir nefes aldıracak havaray projeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başladı.

İstanbul trafiğini rahatlatacak, havaray ve metro projeleri için düğmeye basan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un genel, Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray projesini ve Marmaray’ın benzeri Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosunu ihaleye çıkarıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 sonrası şehrin tamamının metroyla bağlanması planlanırken, trafiğe havadan çözüm bulacak havaray için de düğmeye basıldı. Bu kapsamda yeni projeler üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un genel, Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray projesini ve Marmaray’ın benzeri Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosunu ihaleye çıkarıyor.

Havaray’ın ihalelerinden biri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Geneli Havaray Projesi 14 Kasım 2016 tarihinde ihale edildi. İstanbul Geneli Havaray Projesi hizmet alımı, açık ihale usulü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İhale İşleri Müdürlüğü’nde yapıldı. 9 Kilometrelik Havaray Projesinde işin bitiş tarihi, 365 gün olarak belirlendi.

Halkalı ve Başakşehir’e havaray

İstanbul’un hızla gelişen Başakşehir ve Halkalı bölgeleri de havaraya kavuşacak. Sefaköy’den başlayıp Halkalı’dan geçerek Başakşehir’e gidecek olan havarayın İstanbul’da trafiği rahatlatması amaçlanıyor. 2019’da hizmete açılması planlanan havarayın, Beylikdüzü, Bakırköy istikametindeki E-5 trafiğini rahatlatarak, Sefaköy-Halkalı civarı ve Halkalı Caddesi’nin nefes almasını sağlaması amaçlanıyor.

Yapım süresi 810 takvim günü olarak belirlenen işin ihalesi elektro-mekanik ve ince işlerle birlikte araç alımını kapsıyor. İhale 7 Aralık 2016 günü saat 10.00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Merter’deki binasında yapılacak. Sefaköy- Halkalı- Başakşehir Havaray hattının inşaat, elektro-mekanik işleri ve araç alımı için ihaleye çıkacak.

Sefaköy- Halkalı- Başakşehir Havaray hattı güzergahı
Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray hattı güzergahı için tahmin edilen duraklar mevcut. Sefaköy’de başlayacağı ve Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda sona ereceği kesin olan havaray projesinin 17 duraktan oluşacağı biliniyor. Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray projesi Halkalı Metrosu, Arena Park Ziya Gökalp, Başak Konutları duraklarını kapsayacak. Bu proje ile havaray yakınında olan arsa ve evlerin büyük ölçüde değerlenmesi bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 11,60 kilometre uzunlukta olan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Projesi, Sefaköy metrobüs durağından başlayacak, Halkalı Meydanı’ndan geçerek, Atakent, İkitelli ve Başakşehir 1. Etap Metrosu’na kadar gidecek. Proje, Beylikdüzü İncirli Metrosu, Kirazlı Halkalı LRT Hattı ve Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu ile entegre olacak.

istanbul-trafigini-havaray-rahatlatacak

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.