İZBAN grevi nedeniyle ulaşımın bütün yükü otobüs şoförlerine bindiİZBAN grevi nedeniyle ulaşımın bütün yükü otobüs şoförlerine bindi :İZBAN işçilerinin grevi dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından arttırılan otobüs seferleri ve güzergahları şoförlere fazla mesai olarak yansıdı.

İZBAN işçilerinin grevi dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından arttırılan otobüs seferleri ve güzergahları şoförlere fazla mesai ve dinlenememe olarak yansıdı.

Şoförler yorgunluktan, ailelerine vakit ayıramamaktan şikayetçi. “Yakılan mazot parası ile bile İZBAN işçilerinin parası karşılanır” diyorlar. Grevin başlaması ile birlikte hafta tatilinde ve izinde olan tüm personel göreve çağrılırken, ESHOT ve İZULAŞ’ta örgütlü sendikalar, şoförlerin bu yükü çekmesinin mümkün olmadığını sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait ulaşım şirketlerinden İZULAŞ’ta örgütlü Belediye-İş 1 No’lu Şube Başkanı Zeynel Ersoy, İZULAŞ’a ait toplamda 280 otobüs olduğunu, bunların belli hatlarda çalıştığını, otobüs sayısının zaten az olmasından kaynaklı kendilerine yansıyan fazla mesai ve ek sefer durumunun olmadığın belirtti.

ESHOT’ta örgütlü Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal ise, özellikle taşerondaki makinistlerin henüz devrede olmadığı ve lodos nedeniyle vapurların çalışmadığı ikinci gün bütün yükün otobüs şoförlerinin üzerine yüklendiğini belirtti. Topal zaten normal zamanlarda da eksik personelle çalışıldığını belirterek, “Şoförlerin bu yükü çekmesi mümkün değil. Bu da üzerine gelince içinden çıkılmaz bir hal aldı. İnsanlara 4-5 saat dinlenme hakkı tanıyorlar. ESHOT Genel Müdürlüğüne itirazımızı yaptık, Belediye Başkanı ile görüştük. Bu durumun bir an önce çözülmesi gerektiğini, aksi durumda bizim de bu kadar yükü çekemeyeceğimizi anlattık” dedi.