Malezya ve Çin arasında demiryolu anlaşması imzalandı

Malezya ve Çin arasında demiryolu anlaşması imzalandı :Malezya Başbakanı Necip Rezak’ın Çin ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında 14 anlaşma imzalandı.
Necip, Çin Başbakanı Li Kıçiang tarafından başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda bulunan Büyük Halk Salonu’nda resmi törenle karşılandı.
İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çin ve Malezya arasında 5’i ekonomi alanında, 9’u hükümetler arası olmak üzere 14 anlaşma imzalandı.
Anlaşmalar, altyapı, güvenlik, savunma, eğitim, turizm, tarım, ekonomi, ticari kalkınma ve gümrük alanlarında işbirliklerini kapsıyor.
Tarafların savunma alanında imzaladığı anlaşma, donanma gemilerinin ortak geliştirilmesini öngörüyor.
Taraflar, Çin’in Guanşi Cuang Özerk Bölgesi ve Malezya’nın Doğu Kıyısı Ekonomik Bölgesi arasında ticaret, yatırım ve kapasite artırımı konusunda işbirliğine yönelik anlaşma da imzaladı.
İmza töreninin ardından yapılan açıklamada, ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkilerin Kapsamlı Stratejik İşbirliği seviyesine çıkarılacağı kaydedildi.
Malezya’nın Çin’in Tek Kuşak Tek Yol projesine desteğini sürdüreceğine işaret edilen açıklamada iki ülkenin, Malezya’nın Doğu Kıyısı Demir yolu Hattı projesi ile Malezya’nın Sabah bölgesinde petrol-doğalgaz boru hattı inşası konusunda işbirliği yapacağı belirtildi.
Necip, 3 Kasım’da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edilecek.
Malezya basını, Çin ve Malezya arasında imzalanan demir yolu projesinin 55 milyar yüen değerinde olduğunu ve projenin teknoloji transferini de içerdiği yönünde haberlere yer vermişti. Söz konusu demir yolunun ilk etabının Malezya’daki Klang limanından Terengganu eyaletindeki Dungun bölgesine, ikinci etabının ise Dungun ve Tumpat bölgeleri arasında inşa edilmesi, 2022’de tamamlanması bekleniyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar