Martı projesinde iskeleler ortaya çıkmaya başladıMartı projesinde iskeleler ortaya çıkmaya başladı :İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan Kabataş Transfer Merkezi Projesi tüm hızıyla sürüyor. Kanatları açık martı şeklinde tasarlanan iskele alanından dolayı kamuoyunda Martı Projesi olarak da bilinen projede denize doğru uzanacak olan iskeleler için kazık çakma işlemleri açığa doğru sürüyor.

Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor. Projede Deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek.

Kabataş Transfer Merkezi Projesinde neler var?

2005 yılında Mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanan proje ye 2016 yılında metro ilavesi kararı verildi. Martı şeklindeki iskele alanı sadece bin 300 metrekare. Tüm alan, yeşil alanla birlikte 100 bin metrekareden fazla. İskele alanının yüksekliği 9,5 metre. Projenin silüeti kapatması söz konusu değil. Altta ve üstte geçiş alanlarında büfe, pastane, gazete, çay kahve satışı gibi yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak üniteler yer alacak. Bu üniteler aynı zamanda alanın ve mekanın yaşamasını sağlamak amaçlı. Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Sahil şeridindeki yeşil bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak.

Projede müze, sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

marti-projesinde-iskeleler-ortaya-cikmaya-basladi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.