San Francisco Metro Sistemi Hacklendi

San Francisco Metro
San Francisco Metro
Abone Ol  


Cable Car olarak aşina nostaljik tramvaylarıyla da bilinen ABD’nin San Francisco şehrine ait ulaşım ağı sistemi dün hacklendi. Bilet sisteminin hacklenmesiyle yolcular ücret ödemeden yolculuk etti.

İstasyon da dahil olmak üzere kentin ulaşım ağındaki bilgisayarlar, saldırganlardan gelen bir mesajın ekranlarda görüntülenmesiyle birlikte devre dışı bırakıldı. Ekranlarda “Hacklendi! Bütün veriler şifrelidir. Anahtar için irtibat: cryptom27@yandex.com” mesajı yer aldı.

San Francisco yetkilileri olaydan sonra, bilgisayar korsanıyla iletişime geçtikten sonra bilgisayar korsanının metro servislerini geri getirmesi için MUNI ile anlaştığını açıkladı. Fakat bu anlaşmada yüksek ücret talebinden dolayı beklemeye alındı.

Kendisini “Andy Saolis” olarak adlandıran hacker, başka bir e-posta’da, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için 100 Bitcoin yani yaklaşık 73.000 dolar talep etti. MUNI’deki mühendislerin saldırı ile uğraştığı ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya çalıştıkları için ödeme sistemleri ve istasyondaki bilgisayarların yalnızca bir kısmı çalışıyor.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar