Avrasya Tüneli otomobil geçişleri bu sabah başladıAvrasya Tüneli otomobil geçişleri bu sabah başladı :İstanbullu bu sabah itibariyle Avrasya Tünelini kullanmaya başladı. Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez, deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nden araç geçişi bu sabah 07.00’de itibariyle, Göztepe – Kazlıçeşme ve Kazlıçeşme Göztepe arasında 15 TL’ye başladı. Avrasya Tüneli’nin trafiğe açılmasına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar araçlarıyla ilk kez deniz altından geçmenin heycanını yaşadı.

İstanbul’un mega projesi Avrasya Tüneli dün geciken geçişlerine bu sabah itibariyle başlandı. Sabah 07:00 itibariyle, Göztepe – Kazlıçeşme ve Kazlıçeşme Göztepe arasında otomobillerin geçişine açıldı. Vatandaş araçlarıyla ilk kez deniz altından geçmeye başladı.

Avrasya Tüneli’nin trafiğe açılması, vatandaşların ve medyanın yoğun ilgisiyle karşılandı. Ömer Keşoğlu adlı bir sürücü, Avrasya Tüneli’nden ilk geçen kişi olmak için saat 05.00’te gişe bölgesine gelerek beklemeye başladı ve tünelden ilk geçen kişi oldu. Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ), çalışanları da tünelden geçmek için bekleyenleri çiçeklerle karşıladı. Asya ve Avrupa yakalarından ilk geçen 1.000’er kişiye ise hatıra olarak Avrasya Tüneli anahtarlığı ve tünel güvenliği broşürü hediye edildi.

Günde 130 binden fazla aracın kullanacağı ifade edilen Avrasya Tüneli ile iki kıta arası 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde, deniz altından tüp geçişlerle sağlanmış olacak. İstanbullu ise oldukça heyecanlı, dün sabah açılması planlanan Avrasya Tünelinde bu sabah itibariyle otomobil ve minübüslerin geçişlerine 07:00 itibariyle başlandı. Akşam saat 21:00’a kadar geçişlerin yapılabileceği Avrasya Tüneli’nden otomobiller her geçişlerinde 15 TL ödeyecek, minübüsler ise 22.5 tl ödeyecek.

Yaklaşık 100 dakikalık bir mesafeyi, 15 dakika gibi bir zamanda alacak dev yatırım ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde gözlenebilir bir hafifleme olacağı kaydedildi.

Avrasya Tüneli hakkında pratik bilgiler:

Avrasya Tüneli, Kazlıçeşme-Göztepe hattında toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Tamamı tünelden oluşan bu güzergahın, 5,4 kilometrelik kısmı deniz tabanı altından geçen bir tünelden oluşuyor.
Avrasya Tüneli’nin geçiş ücreti, ilk etapta otomobiller için 15 TL, minibüsler için 22,5 TL olarak belirlendi.
Avrasya Tüneli’nden 22 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında elde edilen gelir, şehit yakınlarına ulaştırılmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağışlanacak.
Avrasya Tüneli’nin geçiş ücreti yılbaşından sonra otomobiller için 4 dolar+KDV, minibüsler için 6 dolar+KDV üzerinden yeniden hesaplanacak ve geçişler yeni ücret üzerinden yapılacak. Geçiş ücreti bu değer üzerinden her yıl yeniden hesaplanacak.
Avrasya Tüneli’nde gerekli entegrasyonlar yapılıncaya kadar Asya ve Avrupa yakalarında geçişler tek şeritten sağlanıyor. Önümüzdeki hafta her iki şerit de açılmış olacak.
Avrasya Tüneli en geç 30 Ocak 2017 tarihine kadar 07.00-21.00 saatleri arasında günde 14 saat hizmet verecek. 30 Ocak tarihinden itibaren Tünel planlandığı şekilde günde 24 saat prensibine göre hizmet verecek.

Avrasya Tüneli’nde güvenlik en üst düzeyde

-Her 100 metrede bir yer alan acil durum telefonları, kamu anons sistemi, radyo anonsu ve GSM alt yapısı sayesinde yolculuk esnasında kesintisiz bir iletişim imkânı sağlanıyor ve acil durumlarda bilgi akışı kesilmiyor.
-Her 200 metrede bir yerleştirilen çıkış odaları, güvenlik odaları olarak veya tüneldeki güvenli kata ulaşmak için kullanılacak. Tüneller, birbirinden tamamen izoledir.
-Avrasya Tüneli için özel olarak tasarlanan devriye araçları ve motosikletler, her türlü kazaya müdahale edebilecek teçhizata sahip.

Avrasya Tüneli 7/24 kontrol odasından izleniyor

-Avrasya Tüneli ve güzergahı 400 kamera ile 7/24 izleniyor.
-Tünel içindeki trafik akışı kontrol odasında 10 operatör ve süpervizörler tarafından 24 saat boyunca takip ediliyor.
-Tünel girişlerinde ve içerisinde 7/24 görev yapan her türlü donanıma ve eğitime sahip İlk müdahale ekipleri, herhangi bir olaya birkaç dakika içerisinde müdahale edecek durumda bulunuyor. Ekipler kontrol merkezinden yönlendiriliyor.
-Operatörler, tünel içinde yaşanabilecek bir olumsuzluğa karşı İstanbul İtfaiyesi, 112 Ambulans Merkezi, emniyet ve AFAD’la koordineli olarak çalışıyor.

İlklere ve rekorlara imza atıldı

-Konumu, teknik üstünlükleri ve çok yönlü özellikleri ile “tünel inşaatçılığında” çığır açarak dünyanın ilgisini çeken Avrasya Tüneli, kıtalar arası yolculuğu 5 dakikaya indirdi. Bu büyük proje, 700 mühendis ve 12.000’den fazla kişinin 14 milyon adam/saat çalışmasıyla planlanandan 8 ay önce, yaklaşık 4 yılda tamamlanarak hizmete açıldı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.