Bakan Arslan, Ankara-İzmir YHT güzergah tartışmalarına nokta koyduBakan Arslan, Ankara-İzmir YHT güzergah tartışmalarına nokta koydu :Manisa programı kapsamında Vali Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nde ihaleye çıkılmayan etap kalmadığını belirterek, hattın 3 yıl içinde hizmete sokulacağını bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-İzmir arasındaki ulaşımı 3.5 saate düşürecek olan Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nin (YHT) Manisa güzergahının şehir merkezini ikiye böleceği tartışmalarına son noktayı koydu. Arslan, “Uşak tarafından gelen ve Manisa’nın içerisinden İzmir’e gidecek olan yüksek hızlı tren hattımız mevcut hattı takip etmeyecek. Şehrin kuzeyinde mevcut otogarın hemen güneyinden geçerek şehrin dışına mevcut çevre yoluna da paralel olarak devam edecek” dedi.

Türkiye’nin her kesiminde olduğu gibi Manisa’da da ulaşım anlamında projelerin aralıksız sürdüğünü aktaran Bakan Arslan, “Manisa’yı Ege’ye, İç Anadolu’ya bağlayacak devam eden bölünmüş yollarımız, sıcak asfalt çalışmalarımız dışında bir de ikinci bir otoyol ihtiyacımız var. Onunla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah yakında onun da süreçlerini başlatacağız. O proje de Manisa ve Ege Bölgesi açısından gerek denize bağlanmak gerekse İç Anadolu ve daha doğuya bağlanmak adına çok önemli. Onun da süreçlerini birlikte takip ediyoruz. Ancak bu kadar büyük ekonomik ve ticaretin kalbi olan bir şehirde elbette ki mevcut tren yollarının rehabilitasyonu hem de bunun yanı sıra yüksek hızlı tren yapılması da çok önemliydi. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla birlikte takip ediyoruz. Bütün süreçleri başladı. Ankara-Afyonkarahisar-Manisa-İzmir yüksek hızlı tren hattının başlatılmayan ihale süreci kalmadı. İnşallah onu da 3 yıl içerisinde hizmete sokacağız.” dedi.

Yüksek hızlı tren tartışmaları

Ankara-İzmir arasındaki ulaşımı 3.5 saate düşürecek olan Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak- İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nin Manisa güzergahının şehir merkezini ikiye böleceği yönünde tartışmalar olduğuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Bakan Arslan, “Biz ne yaptığımızı ve ne için yaptığımızı biliyoruz. Manisalı da aslında bizim onlar için bölgenin kalkınması için bu projeleri en iyi şekilde yapmaya çalıştığımızı biliyor. Zaman zaman bir takım polemikler ve farklı ifadelerde bulunuluyor. Manisa’daki kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Uşak tarafından gelen ve Manisa’nın içerisinden İzmir’e gidecek olan yüksek hızlı tren hattımız mevcut hattı takip etmeyecek. Şehrin kuzeyinde mevcut otogarın hemen güneyinden geçerek şehrin dışına bir çevre yolu gibi düşünün ki mevcut çevre yoluna da paralel olarak devam edecek. Manisa’yı bölen değil, kuşaklayan bir şekilde geçerek Ege’ye ulaştıracağız. Bununla da yetinmiyoruz. Hemen bunun yanında mevcut konvansiyonel hattımız yani yük trenlerine hizmet eden hattımızı da şehrin içerisine sokmayacağız. Yüksek hızlı tren hattımızın yanından üçüncü bir hat olarak Ege’ye yüklerimizi ulaştıracağız. Manisalı için çok daha önemli olan bir şey var. Manisa merkezden başlayarak, Menemen’e giden şuanki mevcut tren hattını iki hatta çıkaracağız. Bu iki hattı da banliyö hizmeti verecek şekilde Manisa’yı Menemen’e dolayısıyla Egeray’a bağlamış olacağız“ diye konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.