Başbakan Yıldırım, Avrasya Tünelinin açılışında konuştuBaşbakan Yıldırım, Avrasya Tünelinin açılışında konuştu :Avrasya Tüneli’nin açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Rusya’yla ilişkileri bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek” dedi.

Avrasya Tüneli açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldı.

Törende İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim okunmaya başlandı. Başbakan Binali Yıldırım açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘BU ESERİ MEYDANA GETİREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM’

Sevgili İstanbullular hepinizi selamlıyorum. Büyük gün için hoşgeldiniz. Kıtaları birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu eseri meydana getiren herkese teşekkür ederim. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi anıyorum.

‘ŞÜPHESİZ TÜRKİYE RUSYA ARASINDA İLİŞKİLERİ BOZMAYA YÖNELİK ALÇAK BİR PROVOKASYONDUR’

Değerli İstanbullular dün gece bir menfur saldırı sonucu Rusya’nın Ankara Büyükelçisi hayatını kaybetti. Terör bir kez daha alçak yüzünü gösterdi. Bu olay şüphesiz Türkiye Rusya arasında ilişkileri bozmaya yönelik alçak bir provokasyondur. Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın Türkiye Rusya ilişkileri gelişmeye devam edecek. Bozmaya güçleri yetmeyecek.

‘AVRASYA TÜNELİ DE EN BÜYÜK HAYALLERİMİZDEN BİRİYDİ’

Türkiye dostlukları artırmaya çalışmaya devam edecek. Suriye-Rusya’da bölgedeki istikrarsızlıkların giderilmesi için kararlıyız, emin adımlarla ilerliyoruz. Her şey insanımızın hayatını kolaylaştırmak için dedik yola çıktık. Avrasya Tüneli de en büyük hayallerimizden biriydi. Marmaray gibi, Yavuz Sultan Selim Osman Gazi gibi hayalleri gerçeğe dönüştürerek bir araya geldik. Her büyük proje, her hizmet bu toprakların hakkı emeği olan aziz milletimiz içindir. Türkiye’nin büyüme azmini hiçbir şer güç durduramayacak. Avrasya Tüneli ile Asya’yı Avrupa’ya 600 yıldır köprü olan Türkiye’yi hiçbir güç dize getiremeyecek. Şeytani şekilde can alanlar Türkiye’yi hukuk devletinden vazgeçiremeyecek.

‘DÜNKÜ OLAYI LANETLE KINIYORUZ’

Türkiye adalet çizgisinden sapmayacak. Anadolu topraklarında bin yıllık kardeşliğimize zarar veremeyecekler. Kardeşçe yaşayacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Dünkü olayı lanetle kınıyoruz. Bu olayı yapanlar bu çarpık zihniyetli sapkınlar amaçlarına erişemeyecekler. Değerli konuklar yol medeniyet dedik. 14 yılda 6 bin kilometrenin üzerine 19 bin bölünmüş yol inşa ettik.

‘HAVAALANLARI SAYIMIZI 2’YE KATLADIK’

76 ilimiz birbirine bağlandı. 156 yıllık demiryolu ağlarımızı yeniledik. Kara trenden hızlı trene geçtik. Havaalanları sayımızı 2’ye katladık. Bugün dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye’dir. İnşallah 26 Şubat 2018’de açacağız.

GEÇİŞLERDE YOLCU ÜCRETİ YOK

1 milyar 245 milyon 121 bin 188 ABD dolarlık Avrasya Tüneli’ni tamamlayacak firmalar, tüneli 24 yıl 5 ay boyunca işletecek. Avrasya Tüneli’nde otomobil içindeki yolcular için her iki yönde de ücret ödenmeyecek. Başlangıçta 120 bin ile 130 bin aracın geçmesi beklenen Avrasya Tüneli’nin, iki gidiş ve iki geliş yolunda hem HGS hem OGS ile geçiş yapılabilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

AVRASYA TÜNELİ’NİN GÜZERGAHI

İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli’nde hız sınırı 70 km olacak. Tünelin güzergahını merak eden vatandaşların güzergaha bağlı olarak merak ettiği diğer bir soru da “Avrasya Tünel girişi nereden yapılacak?” oldu. Asya kıtasından giriş Harem Üsküdar tarafından olacak; Avrupa kıtasından giriş ise Çatladıkapı Fatih tarafından.

TÜNELİN AÇIK OLDUĞU SAATLER

21 Aralık sabahı saat 07.00’de araç kabulüne başlayacak olan Avrasya Tüneli, aynı gün araç geçişleri saat 21.00’e kadar devam edecek. Tünel 30 Ocak’a kadar 24 saat değil, belli bir süre çalışacak. 14 saatle başlayacak uygulama ile en geç 30 Ocak’ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek.

TÜNELİN ÖZELLİKLERİ

  • Boğaziçi, Galata, Unkapanı, Kazlıçeşme ve Göztepe bölgesindeki trafiği rahatlatması beklenen tünel hakkında merak edilenler ve tünelin özellikleri tünelin resmi internet sitesi üzerinden kısaca özetlendi. İşte, Avrasya Tüneli’nin yapısına ilişkin bilgileri de içeren o açıklamalar!
  • Avrasya Tüneli, sahip olduğu ileri teknoloji ile bu güzergahta güvenli ve konforlu yolculuk imkânı sağlıyor. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artırıyor.
  • İki katlı olarak inşa edilen Avrasya Tüneli’nin günde 100 binden fazla araç tarafından kullanılması bekleniyor. İki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkiliyor. Her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanıyor.
  • Sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılabiliyor.
  • Avrasya Tüneli, İstanbul’daki mevcut havaalanları arasında en hızlı ulaşım olanağı sunuyo
  • Trafik yoğunluğunun azalmasıyla egzoz emisyon oranı azalıyor.
  • Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalması sağlanıyor.
  • Avrasya Tüneli tüm aşamalarında İstanbul’un siluetine zarar verilmeyecek şekilde geliştirildi.. İç mimarisinde uygulanan aydınlatma teknikleri ve tünel girişlerinde geleneksel Türk mimarisinden gelen motiflerle İstanbul’un kimliğini yansıtıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.