İstanbul Büyükşehirin Raylı Sistemlerde 2023 Vizyonu

İstanbul Büyükşehirin Raylı Sistemlerde 2023 Vizyonu :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Daha çok metro, daha çok yol, daha temiz İstanbul istiyoruz. Raylı sistem yatırımlarına öncelik vereceğiz dedi.


Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2017 yılı konsolide yatırım bütçemizi yüzde 15 artırarak 16.5 milyar liraya yükselttik. Daha çok metro, daha çok yol, daha temiz bir çevre ve daha güzel bir İstanbul için… İstanbul, havası Avrupa standartlarının üzerinde temiz, 2040 yılına kadar su problemi olmayan, katı atık yönetiminde başarılı, ulaşım konusunda belediye ölçeğinde dünyada en büyük yatırımları yapan bir şehir haline geldi dedi .

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 vizyonunda, raylı sistem yatırımları önemli yer tutuyor. Belediye bütçesinin neredeyse yarısı her yıl raylı sistem yatırımlarına ayrılırken, Başkan Kadir Topbaş’ın “Her yere metro, her yerde metro” sloganıyla start verdiği çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şu an İstanbul’da, Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı’nın raylı sistem çalışmaları nedeniyle yer altında 7 gün 24 saat esaslı olarak 10 binden fazla kişi ter döküyor. 2004 öncesinde sadece 45 kilometre olan İstanbul’un raylı sistem ağı bugün 149 kilometreye ulaştı. 2019 yılına kadar inşaatı devam eden raylı sistem çalışmaları tamamlandığında 480 kilometrelik bir ulaşım ağına ulaşılacak. Planlanan tüm hatlar tamamlandığında İstanbul, bin kilometreden fazla raylı sistem ağına sahip bir şehir olarak bu alanda dünyanın lider kentlerinden biri haline gelecek.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar