Kartal-Kaynarca Metrosuna Yerli Firma Damgası

Kartal-Kaynarca Metrosuna Yerli Firma Damgası :Elektrik taahhüt sektöründe faaliyet gösteren ORGE CEO’su Nevhan Gündüz, Kartal-Kaynarca Metro hattında yaptığı çalışmalarla, bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini gerçekleştiren ilk yerli firma olduklarını belirtti.


ORGE, elektrik taahhüt sektöründe 51 yıla yaklaşan deneyimiyle 4,5 kilometre uzunluğa sahip ve 3 istasyondan oluşan Kartal-Kaynarca Metro hattında gerçekleştirdiği yatırım ile yerli sermayeye de örnek oldu. Günde ortalama 700 bin kişinin seyahat ettiği Kadıköy-Kartal Metro hattının devamı olarak hizmete giren Kartal-Kaynarca Metro güzergahında 700 bin yolcuya ek olarak 300 bin kişinin daha taşınması öngörülüyor.

Metro projelerinin elektrik işlerinde ilk yerli firma
Firmanın Elektrik Taahhüt CEO’su Nevhan Gündüz, yeni açılan metro güzergahında yapılan çalışmalar hakkında sektördeki 51 yıla yaklaşan tecrübelerini Kartal-Kaynarca arasında tamamlanan Yakacık ve Pendik’ten de geçen metro projesine aktardıklarını belirtti. Hem şirket hem de ülke adına çok önemli bir iş gerçekleştirdiklerini vurgulayan Nevhan Gündüz, “Bugüne kadar yapılan metro projelerinde ilk kez bir yerli firma tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini tamamlamış oldu. Yerli firmalara örnek olduk’’ şeklinde konuştu.

Kartal-Kaynarca Metrosu’nun tüm elektrik işlerini üstlendi
Kadıköy ile Kaynarca arasını 38.5 dakikaya indirecek olan ve toplamda günde 1 milyon yolcunun seyahat edeceği proje kapsamında metro güzergahı boyunca toplam 845 bin metre kablo kullanıldı. İstanbul ulaşımına nefes aldıracak metro projesinde güzergahın tamamında 60 bin metre kablo tavası kullanılırken, 280 bin adet dübel çakıldı. Proje kapsamında Kartal-Kaynarca Metro hattında 13 bin metre EMT imalatı yapılırken, 300 adet elektrik panosu imalatı ve montajı, 7 bin 500 akü ve 8 bin 500 armatür montajı da yapıldı. Bu proje için firmanın taahhüdü yaklaşık 13 milyon Euro oldu.

4,5 kilometre uzunluğundaki Kartal-Kaynarca Metro güzergahında 3 istasyonda 5 trafo merkezinde 34.5 kV şalt sistemi kuruldu. Projede ayrıca topraklama sistemi, akü ve akü şarj cihazları, kaçak akım topraklama, korozyon kontrol sistemleri, kumanda kontrol, alçak gerilim besleme ve dağıtım sistemi, hat boyu ve istasyonların sinyalizasyon sistemi kablolama altyapısı, aktif cihaz montajı, 0.4 kV AG ana dağıtım panoları, yolcu bilgilendirme sistemi, yangın ihbar, kontrol sistemi, alçak gerilim tesisatı, aydınlatma sistemi ve kapalı devre kamera sistemi de hayata geçirildi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar