Kayseri Ulaşım AŞ İşletme Planlama Sistemi Kuruyor

Kayseri Ulaşım AŞ İşletme Planlama Sistemi Kuruyor :Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki toplu taşıma işletmecisi Kayseri Ulaşım A.Ş., Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Güler’in de katkılarıyla İVU firmasından tramvay araçları ve makinistlerinin planlanması için standart IVU.plan ve IVU.crew çözümlerini satın aldı.


Kayseri’de 2009 yılında ilk tramvay hattının açılmasından sonra tramvay ağı her geçen gün genişliyor ve şu anda 34 kilometrelik hat 55 istasyona ulaşmış durumda. Şehrin toplu taşıma işletmecisi Kayseri Ulaşım A.Ş. araç ve makinist personelini gelecekte IVU.plan ve IVU.crew modülleriyle planlayacak.

IVU.plan, kullanıcıların daha verimli bloklar ve görevler oluşturması için gerekli tüm fonksiyonları içeriyor. Sistem yasal ve işletmesel tüm kısıtları göz önüne alıyor, manevra süreleri, mola kuralları, görev türleri, bröveler gibi pek çok parametrelere dikkate alınıyor. Akıllı bir öneri fonksiyonu, uygun görevlerin oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Görevlerin makinistlere atanmasında ise IVU.crew modülü yine aynı şekilde önerilerle otomatik bir kural seti kontrolü imkânı tanıyor, böylece kurallara ve mevzuatlara aykırı çizelgelerin oluşması engelleniyor. Üstelik tüm sistem Türkçe olarak hizmet veriyor. IVU.xpress proje yönetimi sistemi sayesinde tüm sistemin canlıya geçilmesi 6 ay içinde gerçekleşiyor.

Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu “IVU çözümü ile tüm dünyada kendini kanıtlamış standart bir filo yönetimi sistemine sahip olacağız. Bu sistem bize, ileride ulaşım IVU genişlemesiyle gerekecek esnekliği sağlayabiliyor. Sistemin toplu taşıma sisteminin tamamını içine katacak şekilde genişlemesi ile taşıma türleri arasında tam entegrasyonun sağlanmasında IVU filo yönetim sistemi işlerimizi kolaylaştıracak ve sistemi daha etkin ve verimli bir şekilde yönetebileceğiz. Kayseri Ulaşım AŞ, mevcut tramvay sisteminin yanında 600 otobüs ile tüm toplu taşıma işletimini de gerçekleştiriyor ” dedi.

Doç. Dr. Hakan Güler ise düşüncelerini “Araç sahipliği ve kent merkezlerinde nüfus yoğunluğunun artmasıyla birlikte önemli trafik problemleri yaşanmaktadır. Trafik problemlerinin tek çözümü güçlü bir toplu taşıma sistemine sahip olmaktır. Yolcu, işletmeci ve işletme personeli açısından bakıldığında verimli bir işletmecilik ancak güçlü bir planlama ve optimizasyon sistemi ile sağlanır. Kayseri’de IVU’nun araç ve personel planlama sistemini kurarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Temennimiz işletmecilerin araçlara yaptıkları yatırımlar kadar toplu taşıma sisteminin beyni olan planlama ve optimizasyon sistemlerine de yatırım yapmalarıdır.” şeklinde ifade etti.

IVU Traffic Technologies AG firması, 40 yılı aşan 400’den fazla mühendisiyle dünya şehirlerinde, iyi toplu taşıma sistemleri için gayret ediyor. Büyüyen şehirlerde insanlar ve araçlar sürekli hareket halinde, çözüm ise kendini kanıtlamış akıllı ve güvenilir yazılım sistemlerinde. IVU’nun standart çözümleri ile dünyanın dört bir yanında araç ve sürücüler başta olmak üzere kaynaklar planlanıp optimize ediliyor, akıllı filo merkezi sürekli olarak tüm filoyu takip ediyor ve ortaya çıkan sorunlarda otomatik olarak çözüm üretiyor, operatörler sürücü ya da yolcularla doğrudan sesli iletişim kurabiliyor, yolcular duraklarda ya da internet üzerinden çeşitli mobil uygulamalarla gerçek zamanlı bilgilendiriliyor ve seyahatlerini önceden planlayabiliyor, ve şehirler için gerekli karmaşık bilet sistemleri başarıyla hayata geçiriliyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar