Vadistanbul Havaray ProjesiVadistanbul Havaray Projesi :İnşaat sektörünün öncü markalarından Artaş Grup ve İnvest Grup tarafından Evyap’ın Ayazağadaki arazisi üzerine konumlanan Vadistanbul projesi, toplamda 424 bin metrekarelik bir arsada geliştirilmiştir. 3 farklı etaptan oluşan projede 1.915 konut, 103 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi, 760 metrelik bir cadde üzerinde yer alan 22 bin metrekarelik cadde mağazaları, restorantlar ve 25.500 metrekare toplam alana sahip bir otel bulundurmaktadır. Karayolu ulaşım akslarına göre düzenlenmiş olan projede, ayrıca araç sahiplerinin çevre yollara ulaşımını kolaylaştırmak için pek çok bağlantı yolu yapılmaktadır.

Havaray projesi ile Vadistanbul yaşam alanındaki sakinlerin, en yakın toplu ulaşım noktası olan Seyrantepe Metro İstasyonuna (M2 Metrosu) ve İstanbul Metro ağına ulaşımı sağlanacaktır. Ülkemiz de ilk defa özel sektör tarafından yaptırılıp, idareye devredilecek olan projenin fizibilite aşamasından, işletmeye alınması sürecine kadar tüm proje yönetim işleri BALANS PROJECT MANAGEMENT tarafından yapılmaktadır. Endüstriyel ve lojistik tesisler başta olmak üzere ileri inşaat teknolojileri konusunda uzman bir ekibe sahip Balans Project Management, raylı sistemde yolcu taşıma konusunda da önemli bilgi sahibidir.

Seyrantepe Metro İstasyonu ve Vadistanbul Projesi’ni birbirine bağlamak amacıyla farklı ulaşım sistemleri BALANS PROJECT MANAGEMENT ve VADİSTANBUL tarafından değerlendirilmiştir. % 8 i geçen eğim, dar kurplar ve güzergah mesafesi nedeni ile ATO (sürücüsüz ve tüm kontrolleri bilgisayar sistemleri ile işletilme) sistemli ve sürücü kabini bulunmayan “füniküler sistem” tercih edilmiştir.
vadistanbul-havaray-projesi
Çalışmaların son hızla devam ettiği ‘Havaray Projesi’ özellikleri ile ilklere imza atmaktadır. Projenin hayata geçmesiyle yolcular, Vadistanbul AVM’nin 2. katından, Seyrantepe Metro istasyonuna Türkiye’de ilk defa tamamen sürücüsüz sistem ile idare edilen, sürücü kabini bulunmayan bir toplu taşıma sistemi ile taşınacaktır. Vadistanbul Havaray kısa hatlarda raylı sistem yolcu taşımacılığı açısından Türkiye’de ilk dünyada az sayıda ki örneklerden biridir.

“Vadistanbul Havaray Projesi” için Ekonomi Bakanlığından alınan “Yatırım Teşvik Belgesi” ile KDV’den muaf olması yönüyle de kendi alanında ülkemizde ilktir. Yatırım Teşvik Belgesi alınması süreci de, BALANS PROJET MANAGEMENT tarafından takip edilmiştir.
vadistanbul-havaray-projesi
Hat uzunluğu yaklaşık 750 metre olan projede; prefabrik kiriş, yerinde dökme betonarme viyadükler ve istasyonlar, bölgedeki deprem riskleri dikkate alınarak dizayn edilmiştir. Ray üstü kotu; Vadistanbul istasyonu tarafı +25.000 yüksekliğinden başlayıp, Seyrantepe istasyonunda +64.900 yüksekliğinde bitmektedir. Projede yolcu kapasitesi olarak 3500 ppdph referans alınmıştır. En son teknoloji ile üretilen araçlar 250 kişi kapasiteli olup, yolcuların en az %10’u oturabilecek şekilde tasarlanmıştır. Araçlarda çevreye duyarlı iklimlendirme ve Led aydınlatma sistemleri kullanılmış, inşaat ve yapım sürecinde kullanılan malzemelerın çevreci üretimler olmasına özen gösterilmiştir.

Hatta iki adet istasyon bulunmaktadır. Bu istasyonlardan ilki Vadistanbul tarafında olanı viyadükte konumlandırılmış olup, iki yan perondan oluşmaktadır. Perondan çıkan yolcular Vadistanbul Alışveriş kompleksine bu binanın 2. katından ulaşabileceklerdir. İstasyona olan diğer giriş ise Vadistanbul yerleşkesinin doğu tarafına konumlandırılmıştır. Hattın ikinci İstasyonu olan Seyrantepe İstasyonu ise depo/bakım atölyesi ile birlikte viyadükte konumlandırılmış olup iki yan perondan oluşmaktadır. Füniküler sistemin makine odası ve kontrol ünitesi bu istasyonda bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro işletme şirketi olan Metro İstanbul AŞ.’nin uhdesinde olan M2 Yenikapı-Hacısoman hattı duraklarından Sanayi İstasyonuna, GS TT Arena stadyumu tüneli ile entegre olacaktır.
vadistanbul-havaray-projesi
Havaray hattı ile uygulamaya geçecek bir başka uygulama ise istasyonlarda yolcuların güvenle seyahat edebilmelerini sağlayacak “platform screen door (PSD)” sistemleridir. Bu sistem tamamıyla araçlarla optimize edilecek ve yolcuların ray hattına düşmesi engellenerek daha güvenli yolculuk yapması sağlanacaktır.

Proje kapsamında mimari tasarım, istasyon iç dizaynı ve ince işlerin projelendirilmesi ve uygulamasında Dünya’nın en iylieri olarak gösterilen firmalarla çalışılmıştır.

AB standartları gereği yangın ve acil durumlar için çözümler üretilmiş olup, risk senaryoları da hazırlanmıştır. Araçların işletme halinde bozulması ve istenmeyen durumların yaşanması halinde acil ve güvenli sürüş sistemiyle yolcular istasyonlara taşıyacak donanıma sahip araç sistemi tercih edilmiştir. Acil durumlarda yolcu yönlendirmeleri otomatik olarak yapılacak, ayrıca, sistemdeki herhangi bir arızadan dolayı işletmede duraksamaya sebebiyet verilmemesi için kontrol sistemi ve araçlar üzerinde arıza olasılığı düşük, güvenilirlikleri yüksek ve yedekli ekipmanlar kullanılacaktır.

Vadistanbul Havaray; tamamıyla engelli yolcular dikkate alınarak tasarlanmış ve çözümler üretilmiştir.
Vadistanbul ‘un içsel denetimi kapsamında projenin işletmeye alınmadan önce sertifikaya sahip olması da hedeflenmektedir. Sertifikasyon süreci de Balans Project Management tarafından takip edilmektedir.
Folie 1
Microsoft PowerPoint - 41174 - Cabin Design
Projenin Teknik Özellikleri
İstasyon Sayısı : 2
İstasyon Yerleri : Vadistanbul(1 adet), TT Arena (1 adet)
Hattın uzunluğu : 748.35 m
Arazi Kot Farkı : 61 m
Ray Üstü Kot Farkı : 40 m
Eğim : max.% 8.00
Diğer : Normal güzergah tek hat, ara geçiş bölgesi çift hat olacaktır.
Araçların İşletme Hızı : V max:7 m/s
İşletme Kapasitesi : min. 3500 ppdph
Araç Sayısı : 2
Boji Sayısı : 2 adet/araç
Araçların Taşıma Kapasitesi : 20 ton/araç
Motor Gücü : 480/750 kW

Proje Çözüm Ortakları
Proje Yönetim ve Denetim : Balans Project Management(Logo)
Projelendirme : Tekfen Mühendislik
Funiküler Elektromekanik Sistem Temin ve Montaj : BMF
vadistanbul-havaray-projesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.