Vali Davut Gül, Demiryolu Sektörünün Lokomotifi TÜDEMSAŞ’tırVali Davut Gül, Demiryolu Sektörünün Lokomotifi TÜDEMSAŞ’tır : TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan “ Eğitime, Üretim kadar önem veren bir kuruluşuz.”

Sivas İl Özel İdaresi tarafından yürütülen ve TÜDEMSAŞ tarafından destek verilen “Yan Sanayi Endüstriyel Bakım-Onarım Elemanı Yetiştirme Projesi Kariyer Günü”, Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından projenin tanıtım filmi katılımcılara izletildi.

Programda konuşma yapan Sivas Valisi Davut Gül, çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesinin de işsizlik olduğunu vurguladı. Vali Gül, “Bunu en iyi anlayacak olanlar da sizlersiniz. Çevrenizde, kendi hayatınızda ve geleceğe bakarken görüyorsunuz. Fakat işsizliğin çaresizlik olmadığını da çok iyi biliyorsunuz. Yine etrafımıza baktığımızda nitelikli elemanların aranan eleman olduğunu ve bunlar için işsizliğin sorun olmadığını, üniversiteyi ya da meslek lisesini bitirmenin devlette çalışmak anlamına gelmediğini hepimiz biliyoruz. Önemli olan nitelikli elaman olmak” dedi.

“TÜDEMSAŞ’IN TECRÜBELERİNDEN YARARLANIYORUZ”
TÜDEMSAŞ’ın olağan üstü bir tecrübeye sahip olduğunu ve bu tecrübeden yararlandıklarını kaydeden Sivas Valisi Davut Gül, “Sivas İl Özel İdaresi’nin sunduğu projede Cumhuriyet Üniversite’nin, Halk Eğitim Merkezi’nin ve İŞ-KUR’un katkılarıyla kursiyerlerin daha nitelikli hale gelmesinin amaçlandığını belirterek, “TÜDEMSAŞ’ın olağanüstü bir tecrübesi var. Tecrübelerinden faydalanıyoruz. TÜDEMSAŞ, Sivas’ta bu sektörün lokomotiflerinden birisi aynı zamanda. İlerleyen günlerde kendi yan sanayisiyle birlikte özellikle Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin hayata geçmesiyle Sivas’ta beklentileri daha çok karşılayacağını düşünüyoruz.” dedi.

TÜDEMSAŞ hakkında bilgi veren Koçarslan, personel eğitimlerine üretim kadar önem veren bir kuruluş olduğunun altını çizdi.

Koçarslan, “TÜDEMSAŞ olarak 77 yıldır demiryolu sektörüne yük vagonu ve onarımı konusunda hizmet eden bir kuruluşuz. Yan sanayi ve taşeron şirketlerimizle birlikte yaklaşık bünyemizde 2300 ‘e yakın çalışanımız var. TÜDEMSAŞ olarak demiryolu sektöründe dünya ile rekabet edebilmemiz için projede, üretimde, kontrolde, malzeme teslim süresinde artık çalışmalarımızın her anını standartlara uygun yapmamız gerekiyor. TÜDEMSAŞ olarak son yıllarda çalışanlarımızın Eğitimleri için yurt içi ve Yurt dışında faaliyet gösteren demiryolu sektörüyle ilgili bilgi, birikimlerimden faydalanacağımız kuruluşlarıyla karşılıklı çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Personelimizin eğitimlerine, üretim kadar önem veren bir kuruluşuz.” dedi.

“HEDEFİMİZ SİVAS’I YÜK VAGON MERKEZİ HALİNE GETİRMEK”

Hedeflerinin Sivas’ı yük vagon merkezi haline getirmek olduğunu işaret eden TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, “ Hedefimiz ARGE çalışmalarımızla geliştirdiğimiz yeni yük vagonu projeleriyle, Milli Yük Vagonu projesiyle Sivas’ta yük vagonu sanayiini geliştirmek, Sivas’ı yük vagonu üssü haline getirmektir. Bunu nasıl başaracağız ? İşçimizle, mühendisimizle, üniversitemizle, akademisyenlerimizle . Neticede hep birlikte”

Proje hakkında da bilgi veren Koçarslan, “Ülkemizin 3. en donanımlı Kaynak Eğitim Merkezini TÜDEMSAŞ bünyesinde faaliyete geçirdik. Bugüne kadar öncelikli olarak kendi çalışanlarımıza ve demiryolu yan sanayimiz olmak üzere Sivas’ta faaliyetini sürdüren diğer çelik konstrüksiyon sanayine hizmet vermeye başladık. Bu kapsamda Kaynak Eğitim Merkezimizde Kaynak Mühendislerimiz tarafından verilen 80 saatlik teorik ve pratik eğitimler sonucu bugüne kadar 1000’ in üzerinde uluslararası geçerliliği olan kaynakçı belgesi verdik. Sayın Valimizin himayelerinde Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile yapılan protokol çerçevesinde İlimizdeki kalifiye kaynakçı eksikliğini gidermek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Endüstri Meslek Liselerinin son sınıfında okuyan talebeleri Kaynakçı olarak yetiştirmek ve mezun olduktan sonra hemen iş bulabilmesine dönük bir projeyi de Şirketimiz öncülüğünde hali hazırda sürdürmekteyiz. Diğer taraftan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü ve Şirketimiz arasında imzalanan bir protokol çerçevesinde Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencilerine mezun olmadan önce kaynak konusundaki pratik bilgilerini artırmaya dönük bir eğitim çalışması projesiyle müstakbel mühendislerin endüstriye hazırlanması amaçlanmıştır. Ayrıca bir başka imzalanan protokol çerçevesinde Teknoloji Fakültesi Son sınıf öğrencilerinin bir dönemini işyeri eğitimi şeklinde Şirketimiz çeşitli birimlerinde eğitimlerine devam ediyorlar. Böylece mezun olduktan sonra 3 aylık bir tecrübe ile iş hayatına başlamış olacaklar. Biz TÜDEMSAŞ olarak kalifiye eleman açığının bir nebze olsun kapatılması için her türlü projeye açığız. Hep birlikte ülkemizin kalkınması için çok çalışmaya ve daha fazla üretmeye ihtiyacımız var.” diye konuştu.

“YAPTIĞINIZ İŞİN EN İYİSİNİ YAPIN”
Öğrencilere seslenen Koçarslan, “Hangi konumda bulunursak bulunalım, her ne işi yapıyor olursak olalım, alanımızda en iyi olalım! Şuna gönülden inanıyorum ki, her birimiz şimdiki durumumuzdan daha iyi duruma gelmek, daha mutlu olmak, daha başarılı olmak… İstiyoruz! Ama ben diyorum ki daha iyi olmak değil, en iyi olalım! Ailenizle, eşinizle, sevdiklerinizle, mutlu, huzurlu bir yaşam geçirmenizi diliyorum.” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan TEGEV Başkanı Alpay Özkan ise davetlilerle iş tecrübelerini paylaştı. Üniversite de ki öğrencilik yıllarınızı koyduğunuz bir hedef doğrultusunda şekillendirin. Araştırma yaparak, daha çok fazla çalışarak geçirin. ”dedi.

Kariyer günleri soru cevap şeklinde son buldu.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.