BTS, Cinayete Dönüşen Hemzemin Geçit Kazalarına Hayır DiyorBTS, Cinayete Dönüşen Hemzemin Geçit Kazalarına Hayır Diyor :Eskişehir-Afyon seferini yapan 72406 sefer sayılı Raybüs, stajer Emre Okyay ile kumanda makinistleri Resul Derin ile Abdülhalim Kara’nın yönetiminde iken Kütahya’nın Dumlupınar Mahallesi’nde Tugay Geçiti diye bilinen kontrolsüz hemzemin geçitte cam yüklü tırla çarpıştı.

Çarpışma nedeniyle trenin bir vagonunun raydan çıktığı ve hattın 3 saat süreyle kapalı kaldığı kazada, tır sürücüsü olay yerinde hayatını kaybederken, biri stajer olmak üzere üç makinist ile birlikte 15 kişi de yaralandı.

Kazada yaşamını yitiren tır şoförünün ailesine ve yakınlarına başsağlığı, makinist arkadaşımızla birlikte tüm yaralı yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileriz.

Son yıllarda gözle görülür bir şekilde artan hemzemin geçit kazaları bütün uyarılarımıza rağmen ilgililerin ihmali, umursamazlığı ve sorumsuzluğu ile devam etmektedir.

Sendikamız tarafından özellikle TCDD’nin yeniden yapılanması adı altında tasfiyesi kapsamında uygulamaların hızlı bir şekilde hayata geçirildiği, 160 yıllık bir işletmecilik kültürünün yok edildiği bu süreçte BTS olarak tüm uyarılarımıza rağmen gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle bu ve benzeri kazalar yaşanmaktadır.

Bir an önce mümkün olan yerlerde hemzemin geçitler kaldırılarak karayolu kesişmeleri alt üst geçit haline getirilmelidir.

Kesişmenin zorunlu olduğu hemzemin geçitlerde bekçi kontrollü, bariyerli geçitler olmalıdır. Ve bu geçitlerde özelleştirme çalışmalarının bir parçası olarak sürdürülen taşeronlaştırma yoluyla personel istihdam edilmesine son verilerek bunun yerine kurum personeli çalıştırılmalıdır. Mevcut taşeron işçileri de bir an önce kadrolu olarak kurum personeli yapılmalıdır.

TCDD özelleştirme çalışmaları ile birlikte 160 yıldır oluşturduğu güvenlik birikimini bir tarafa bırakarak Emniyet Yönetim Sistemi (EYS) adı altında uzman olmayan ve işi yeterince bilmeyen kişilerden yeni bir sistem kurmuştur. Böyle bir sistem kurulduktan sonra kazaların azalması beklenirken aksine artmıştır. TCDD bu sistemle güvenliksiz bir işletmeciliğin önünü açmıştır.

Bugünkü mevzuatta, hemzemin geçitler konusunda TCDD Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Karayolları Genel Müdürlüğü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sorumludur. Sorumluluğun bu kadar dağıtıldığı işleyişte sorumsuzluğa yol açmaktadır. Hemzemin geçitlerden hangi kamu kurumunun sorumlu olduğu tartışması bir yana bırakılarak bir an önce bu cinayete dönüşen hemzemin kazalarının önüne geçilmelidir.

Hemzemin geçit kazalarının yaşanmaması için bir kez daha TCDD başta olmak üzere tüm ilgili kurumları bugüne kadar defalarca belirttiğimiz önlemleri almaya çağırıyoruz.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.