Hollandadaki bütün trenler rüzgar enerjisiyle çalışıyorHollandadaki bütün trenler rüzgar enerjisiyle çalışıyor :Elektrikli trenler, daha az salınım yaptığı için otomobillerle kıyaslandığında daha sürdürülebilir bir ulaşım seçeneği oluşturuyor. 1 Ocak 2017 itibariyle Hollanda devlet demiryolu şirketi NS’nin ülkede tüm tren seferlerini rüzgar enerjisinden elde edilen elektrikle yapılması için elektrik şirketi Eneco ile yürüttüğü 10 yıl süreli projenin başarıyla sonuçlandığı bildirildi.

Trenlerin sebep olduğu salınımı önemli ölçüde azaltmak isteyen Hollandalı demiryolu şirketleri 2015 yılında Eneco adlı şirketle işbirliği yapmıştı. Planlara göre yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımına geçişin 2018’de gerçekleştirilmesi düşünülmüştü ama 2016 yılında yüzde 75 oranına ulaşılınca plan 1 yıl erken gerçekleştirilmiş oldu.

Hollanda’nın en büyük demiryolu şirketi olan NS, bir günde 600 bin kişiye ulaşım hizmeti sağlıyor. Bunun için de yıllık 1,2 milyar kilovat elektriğe ihtiyaç duyuyor. Eğer bir karşılaştırma yapmak gerekirse; 1,2 milyar kilovat elektrik Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki bütün evlerin elektrik tüketimini karşılayabilecek bir miktar. Bu gelişme Hollanda’nın karbon ayak izini azaltması açısından oldukça önemli.

Eneco, trenlerle ilgili projede kullanılan elektriğin tamamen Hollanda, Belçika ve Finlandiya’daki rüzgar santrallerinden elde edildiğini belirtti. Projenin bir yıl erken hayata geçirilmesinin sebebinin ise rüzgar santrallerinin erken tamamlanması olduğu düşünülüyor.

 

 

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.