Kartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı Törenle AçıldıKartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı Törenle Açıldı :Kartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı ile belediyecilik ve eğitim alanında yapılan toplam 926 milyon liralık yatırımların açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş tarafından yapıldı.

926 MİLYON LİRALIK YATIRIMLARA TOPLU AÇILIŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından inşa edilen Kartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı ile belediyecilik ve eğitim alanında yapılan toplam 926 milyon liralık yatırımların açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar ve İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı.

Metronun Tavşantepe İstasyonu’nda gerçekleşen açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam yatırım bedeli 926 milyon lirayı bulan 43 kalemde 217 ayrı projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Eserlerin arasında yer alan Kartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı’nın Kadıköy’ü Kartal’a bağlayacak 21 kilometrelik metro hattının 4,5 kilometrelik bölümünü oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Metronun Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar olan ve inşası süren bölümü, 2018’de, Tuzla’ya kadar olan ve ihale sürecinde bulunan bölümü de inşallah 2019’da tamamlanacak. Sabiha Gökçen Havalimanımızın 5 milyar liralık yatırımla inşa edilen ikinci pistinin devreye girmesiyle yolcu kapasitesi 45 milyona çıkıyor. Planlanan yeni bir pist daha var. O da devreye girdiğinde kapasite büyük gövdeli uçakların da inişine uygun hale gelerek 70 milyona ulaşacak” diye konuştu.

Erdoğan, Teknopark İstanbul’un Türkiye’nin yüz akı bir proje olarak son derece başarılı hizmetler verdiğini ifade ederek, sağlık alanında faaliyet gösterecek yeni bir teknokentin Pendik’e kazandırıldığını, bu durumun metronun Pendik ve havalimanı hattını çok daha önemli hale getirdiğini söyledi.

“Bugün açılışını yaptığımız 400 trilyon liralık yatırımla 3,5 yılda tamamlanan bu hatla birlikte İstanbul’daki toplam raylı sistem uzunluğu 150 kilometreye ulaşmış oluyor” diyen Erdoğan, İstanbul genelinde halen yapımı devam eden raylı sistemlerin uzunluğu 194 kilometre olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, “Yani çok yakında mevcut hat uzunluğunu 2 katından fazla artırıyoruz. Halen ihale süreci devam eden raylı sistem projelerinin uzunluğu 118 kilometre, proje aşamasında olanların uzunluğu ise 42 kilometredir. Etüt aşamasındaki projelerle de 260 kilometrelik raylı sistemi İstanbul’a kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

İBB’DEN PENDİK’E 580 MİLYON LİRALIK YATIRIM…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu tüm yatırımlar bittiğinde İstanbul’un ulaşımının büyük ölçüde raylı sistem üzerinden gerçekleştirileceğinin altını çizerek, şöyle konuştu; “Raylı sistemle boğaz geçişi konusunda Marmaray’ın ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerindeki hattı da devreye almak suretiyle 2 alternatifli bir imkanı oluşturmuş oluyoruz. Her zaman söylediğim gibi İstanbul’a hizmet etmek bir aşk, sevda, gönül işidir. Bu şehri ve bu şehrin insanlarını yürekten sevmiyorsanız İstanbul’a verebileceğiz hiçbir şey yoktur. Ne diyor merhum Yahya Kemal? ‘Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul/Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer/Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul/Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.’ Biz de tüm hayatımız boyunca, şairimiz gibi ‘Ey aziz şehir, ömrümüz oldukça gönül tahtımıza keyfince kurul.’ dedik, demeyi de sürdüreceğiz. Üstat Necip Fazıl ne diyor? ‘İlle de İstanbul’ diyor. Biz de böyle diyerek, bu şehre ve bu şehrin insanlarına hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yatırımları olarak metro hattının yanı sıra okulların, hükümet binasının, 379 sosyal konutun, parkların, caddelerin, spor alanlarının, köprülerin, kurban kesim alanının, içme suyu ve yağmur suyu kanal yatırımlarının, dere ıslah çalışmalarının da açılışlarının yapıldığını hatırlattı.

Metro hattıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesinin açılışı yapılan yatırımlarının tutarının 580 milyon lirayı bulduğunu kaydeden Erdoğan, emeği geçenlere teşekkür etti.

Yaşı 40’ın üzerinde olanların 1994’ten önceki İstanbul ve Pendik’i çok iyi hatırladığını dile getiren Erdoğan, “Biz, aşık olduğumuz bu İstanbul’a, ilçelerine elimizden gelen hizmeti verdik, vermeye devam edeceğiz. Ne dedik? ‘Biz size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.’ Kentsel dönüşüm projeleriyle Pendik, plansız yapılanmadan arınma safhasına gelmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz gibi Pendik Belediyemiz de ilçemizin gecekondu sorunun çözümü çerçevesinde sosyal konut projelerini hayata geçirdi. Harmandere’de 182, Velibaba’da 126 dairelik sosyal konutların açılışlarını da bugün buradan yapıyoruz. Böylece toplamda 926 milyon lira yatırım bedeli olan 43 kalem eser ve hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bir kez daha şehrimize, ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ÜSKÜDAR-ÇEKMEKÖY METROSU YAKINDA AÇILIYOR

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Kartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro hattı İstanbul’umuza hayırlı olmasını dileyerek, “Sayın Cumhurbaşkanım liderliğinizde hizmetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Her yere metro her yerde metro dedik, sözümüzü tutuyoruz” dedi.

“İstanbul işaret ettiğiniz 2023 hedeflerine koşuyor. 2023 yılına geldiğimizde İstanbul, dünyanın en fazla ve en modern raylı sistemine sahip bir kent haline gelecek” ifadesini kullanan Kadir Topbaş, “Çok yakında Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının açılışını yapacağız. Hali hazırda inşaatı devam eden metrolarımız var. Yoğun bir şekilde yer altında binlerce insan İstanbul ulaşımını çözme adına çalışmakta. Ulaştırma Bakanlığımızın yapmakta olduğu metrolarla birlikte toplam şu anda 160 kilometre metro inşaatı devam ediyor. 150 kilometre aktif olarak kullandığımız raylı sistem var. Önümüzdeki günlerde inşallah 180 kilometrelik yeni metro hatlarımızın çalışmalarına başlayacağız” diye konuştu.

İstanbul’un, yapılan yatırımlarla toplu ulaşımda dünyanın sayılı şehirlerinden birisi haline geldiğini vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; İstanbul karayolu ulaşımında da ezberleri bozmakta. Hamdolsun bunu yapacak gücümüz, imkanımız, güvenimiz, inancımız var. Çünkü rüzgar nereden eserse essin biz hedefimize kilitlendik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde böylesine büyük adımlar atıyor olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Terörle geliyorlar, darbe ile geliyorlar, ekonomi alanında saldırılarla geliyorlar ama çok şükür geldikleri gibi gidiyorlar. Bizler de Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle, vizyonuyla milletimize hizmet etmenin daha çok çalışmanın üretmenin gayreti içinde olmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile birlikte kurdele keserek toplu açılış törenini gerçekleşirdi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.