Macarlar, Olimpiyat değil metro istiyorMacarlar, Olimpiyat değil metro istiyor :Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de metronun sık sık arıza yapması yolcuları isyan ettirdi. Ülkede en çok vergi veren kentin bu metro hizmetini hak etmediğini düşünen başkentliler protesto gösterileri düzenliyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de metronun sık sık arıza yapması yolcuları isyan ettirdi. Ülkede en çok vergi veren kentin bu metro hizmetini hak etmediğini düşünen başkentliler protesto gösterileri düzenliyor.

Macaristan Sosyalist Muhalefet Partisi tarafından düzenlenen protesto gösterisinde konuşan Budapeşte Milletvekili Csaba Horvath, ülke bütçesine içinde en fazla vergiyi Budapeştelilerin verdiğini söyleyerek metro hattının ve vagonlarının eskidiğini, dolayısıyla her an bir kaza olabileceğini belirtti. Bu durumun ölümle sonuçlanmadan, hükümetin ve Budapeşte Belediyesi’nin bir an önce metro hattını yenilemesi gerektiğini ifade etti. Budapeştelilerin katıldığı protesto gösterisi yaklaşık 1 saat sürdü. Gösterinin sonunda protestocular olay çıkarmadan dağıldılar.

Macar Milletvekili Csaba Horvath, yarım saat önce bindiği 3 nolu metronun sürekli arızalandığını, dolayısıyla seyahatin akıcı ve sağlıklı olmadığını, her an raylardan çıkarak kaza yapabilecek potansiyel taşıdığını ve bu metro hattını her gün yarım milyon Budapeştelinin kullandığını, açıkladı.

Horvath, hükümetin yolsuzluklara ve Budapeşte’de olimpiyat düzenlenmesi için bütçe ayırdığını, fakat Budapeşteliler için hayati önem taşıyan metronun yenilenmesine bütçe ayırmadığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Budapeşte’de 2024 yılında olimpiyat düzenlemeye Budapeştelilerin karar vermesi gerekir. Olimpiyat düzenlenmesi çok riskli bir yatırım, Yunanistan olimpiyat düzenledikten sonra iflas etti. Risk almak istemiyoruz. Hükümetten olimpiyat değil, 3 nolu metronun yenilenmesini istiyoruz.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.