Sırp treni Kosova ile gerilimi tırmandırdıSırp treni Kosova ile gerilimi tırmandırdı :Sırp milliyetçi sloganları ve resimleriyle donatılmış bir tren Cumartesi günü Sırbistanın başkenti Belgrad’dan Kuzey Kosova’ya doğru hareket etti. Ancak savaş zamanındaki düşmanlıkları yeniden canlandırıp tansiyonu yükseltmemesi için tren sınırda durduruldu.

Kosovalı yetkililer Kosovaya gitmesi planlanan trenin ülkelerinin egemenliğine bir saldırı olduğunu ifade ederek protesto ettiler ve terinin ülkeye girişine izin verilmeyeceğini bildirdiler.

Sırp Başbakanı Aleksandar Vucic, Kosovadaki Arnavutların demiryoluna mayın döşeyeceklerini iddia ederek, trenin Kosova sınırı yakınında bulunan Sırbistanın Raska mevkiinde durdurulmasını emretti.

Trene Sırp Bayrakları, Hristiyan Ortodoksluğa ait temalar çizilmiş ve 20 farklı dilde “Kosova Sırptır” yazısı yazılmıştı.

Kosova 2008 yılında Sırbistandan bağımsızlığını ilan etmiş ancak bu Sırbistan tarafından tanınmamıştı.
Cumartesi günkü Belgradtaki bir konferansta Başbakan Vucic Kosova hükümetini trenin makinistini ve yolcularını tutuklama planı yaptıkları için suçladı.

Vucic “karışıklığı kışkırtan, bize ait olduğunu iddia ettiğimiz bölgede daha fazla karışıkılık çıkartmaya doğru giden bir arzudur” dedi.. “İnsanlarımızın özgürlüğünü ve hayatlarını korumak ve daha büyük bir karışıklığı önleyerek barış istediğimizi göstermek için treni durdurma kararı verdim.” “Biz tren gönderdik, tank değil,” diye de ekledi.
Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaci Cumartesi günü facebook sayfasında yaptığı paylaşımda; ülkelerinin insanların seyahat özgürlüğüne saygı duyduklarını ancak milliyetçi yazılarla donatılmış bir trenin Kosova Anayasası ve kanunlara aykırı olduğunu ve bunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir.

Bu tren, 1998-99 Kosova savaşından bu yana Belgrad’dan Kuzey Kosova’da bulunan Mitrovica’ya gidecek ilk trendi. Tren daha sonra Belgrad’a geri döndü.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.