3. Köprü-3.Havaalanı-Halkalı Demiryolu’nun ÇED süreci start aldı  1. Köprü-3. Havaalanı-Halkalı Demiryolu’nun ÇED süreci start aldı :Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni rotasında olan, 3.Köprü- 3.Havalimanı- Halkalı Hızlı Tren Hattı için çed sürecini geçildi. Toplam uzunluğu 62,5 Km olan hattın 18 ayda tamamlanması planlanıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu’nun nihai proje tanıtım dosyasını yayınladı.

ÇED süreci başlayan 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu, Sarıyer, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerini birbirine bağlayacak. 18 ay içerisinde tamamlanması hedeflenen 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu Hattı’nın 19 adet tünelinin uzunluğu 34 kilometre, 16 adet viyadükün uzunluğu ise 7 kilometre şeklinde belirtilirken, projenin toplam uzunluğu 62,5 kilometre şeklinde belirlendi.

3.Köprü- 3.Havalimanı- Halkalı hızlı tren güzergahı 3. Havaalanı kapsamında tasarlanan istasyona uğradıktan sonra, güneye yönelmekte ve karayolları yol ağında yer alan 020-06 Kontrol Kesim No’suna sahip karayolu ile Kuzey Marmara Otoyolu’nun altından tünel ile geçerek; Fatih-Çilingir-Hacımaşlı-Şamlar yerleşim yerlerinin batısından, Sazlıdere baraj Gölü ile Küçük Çekmeçe Gölünün doğusundan ilerleyerek halen işletime açık olan “Halkalı Demiryolu İstasyonu” girişinde son buluyor.

Proje güzergahının tamamı İstanbul İl sınırları içerisinde planlandı, geliş-gidiş olmak üzere 2 hat olarak tasarlandı. Demiryolu hattında, hatlar arası mesafe 4,5 metre platform genişliği ise 14,5 metre olarak planlandı. 3. Boğaz Köprüsü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu Projesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda “Orman Alanı, Tarım Alanı, Mera, Kırsal Yerleşim Alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” içerisinden geçiyor.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.