Abdülhamid Hanın emektarı buharlı lokomotifAbdülhamid Hanın emektarı buharlı lokomotif : Abdülhamid Han döneminde Türkiye’ye gelen ve şuan Türkiye’deki en eski buharlı tren, yeni projeler bekliyor. Şuan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Raylı Sistemler bölümü önünde sergilenen tarihi trenin, şehrin turizmine katkı için kullanılması bekleniyor.

Tarihin her döneminde adından söz ettiren Sivas, ülkenin demiryolu tarihi sayfalarında da önemli bir yer alıyor. Osmanlı imparatorluğu döneminde başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti dönemine uzanan demiryolu atılımında söz sahibi olan Sivas, günümüzde de o günlerin izini taşıyor. Sivas’ta bulunan, 1872 yılında trafiğe çıkan 33508 numaralı buharlı tren Türkiye’deki en eski buharlı tren olma özelliğini taşıyor. Daha önce Sivas Garı önünde bulunan tarihi tren, bugünlerde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Raylı Sistemler bölümü bahçesinde sergileniyor. Trenin geçmişi hakkında bilgi veren Raylı Sistemler öğretmeni Mustafa Yuvacı, ‘’Bu tren 1872’de trafiğe çıkıyor. Abdülhamit zamanında Avusturya’da yaptırılıyor. 1860 yılında 130 kilometrelik İzmir Aydın demiryolu hattı kuruldu. Ondan sonra demiryoluna önem veriliyor. Özellikle Abdülhamid zamanında demiryollarına büyük önem veriliyordu. Hicaz demiryolu o dönemde kuruldu, İstanbul, Kayseri’ye yapılan trenler o dönemdeydi. Ve bu tren de bu hatlarda çalıştı. 1930’a kadar İzmir bölgesinde kömür taşıyor. Türkiye’de, sağlam olan en eski buharlı tren bu. Başka da var ama ayakta duran en eski tren bu. Eskişehir’de film sektöründe kullanılan bir buharlı tren var’’ dedi.

TURİZMDE KULLANILMALI

Sivas’ın demiryolu tarihinin, turizm sektörüne kazandırılması gerektiği belirtilirken, tarihi lokomotifin de bu tür bir çalışmaya büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor. Döneminde, sadece İngiltere ve Fransa´da üretilen lokomotifler Türkiye´de, Sivas Cer Atölyesinde buharlı lokomotif üretildi. İsmi Bozkurt olan buharlı lokomotifin ikincisi ise Karakurt ismi ile Eskişehir´de üretilmişti. Bu değerlerin kullanılması gerektiğini vurgulayan bazı çevreler, Sivas’ta kurulacak bir demiryolu açık hava müzesinin şehre katkı sağlayacağını vurguluyorlar.

Kaynak : www.sivasmemleket.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.