DTD, Raylı Sistemler İnsan Kaynakları Çalıştayına Katıldı

DTD, Raylı Sistemler İnsan Kaynakları Çalıştayına Katıldı :TCDD ve Karabük Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Raylı Sistemler İnsan Kaynakları Çalıştayı” yapıldı.


Ankara’da 10 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen Raylı Sistemler İnsan Kaynakları Çalıştayı’na, Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat’ın yanı sıra TCDD yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, TCDD Taşımacılık A.Ş, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ, YÖK Temsilcisi, kent içi raylı sistemler işletmecileri, DTD, RAYTEST, ARUS, sektör temsilcileri, bazı üniversiteler ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, çalıştayın raylı sistemler sektörünün insan kaynağının eğitimi, istihdamı, güncel sorunları ve geleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak için düzenlendiğini söyledi. Apaydın, TCDD’nin serbestleşme süresi kapsamında tren işletmeciliği yapmak üzere TCDD Taşımacılık A.Ş’yi kurarak faaliyete geçirdiklerini dile getirerek, demiryolu sektörünün serbestleşmesi ile sektöre giren işletmeci ve çalışan istihdamının artacağını söyledi.

Raylı sistemler eğitiminin niteliğinin artırılması için birçok kurumla işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Apaydın, “Ülkemizin raylı sistemler eğitimi alanında hizmet veren okulları ile sektörde yer alan ve bu çalıştaya katılım sağlayan tüm kurum ve kuruluşların birlikte gerçekleştireceği çalışmaların, Ülkemiz demiryollarının gelişimine ışık tutacağına inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından “Raylı Sistemler ve Sektörel Beklentiler”, “Raylı Sistemler Ön Lisans Programlarının Mevcut Durumu ve Geleceği”, “Raylı Sistemler Alanında eğitim Veren Ortaöğretim Kurumları”, “Raylı Sistemler Sektöründe Personel Belgelendirme” ve “Raylı Sistemlerde Kalifiye İnsan Gücü İhtiyacı” adlı sunumlar gerçekleştirildi.
Çalıştaya DTD’yi temsilen Genel Müdür Yaşar Rota ve Genel Müdür Yardımcısı Nükhet Işıkoğlu katıldı.
Çalıştay, katılımcıların yuvarlak masa toplantıları ile sona erdi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar