Fuar İzmir monoray hattında ihale zamanıFuar İzmir monoray hattında ihale zamanı :İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’de, ESBAŞ istasyonu ile Fuar İzmir arasında yapmayı planladığı 2.2 kilometre uzunluğundaki monoray projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesinin gerekli olmadığına karar verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı içinde projenin ihalesini gerçekleştirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fuar İzmir’e raylı sistemle ulaşımı sağlayacak monoray için hazırlanan Proje Tanıtım Dosyası’nı, ÇED’e gerek olup olmadığına karar verilmesi için İzmir Valiliği’ne geçen kasım ayında teslim etmişti. Dosya formata göre ilk incelemeden geçti. Tespit edilen eksiklikler belediyeye bildirildi. Eksiklikler ve kurum görüşleri tamamlandıktan sonra monoray dosyası 10 Şubat 2017’de Valiliğe tekrar sunuldu. Valilik, 23 Şubat’ta Monoray projesi için ÇED gerekli olmadığı kararını açıkladı.

Bu kararın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri 2017 yılı içinde ihaleye çıkacak.Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek çevreyolu-Gaziemir Kavşağı-çevreyolu paralelinden devam ederek Fuar İzmir’e ulaşacak. Monoray 2.2 kilometrelik gidiş-geliş çift hatlık güzergahta İZBAN ve yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayarak yolcu taşıyacak. Banliyö ve İzmir dışından hava yolu ile Yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular, İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra monoray sistemi ile Fuara ulaşabilecek. Ziyaretçiler, fuar dönüşünde de yine aynı sistemi kullanabilecek. Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulmuş olacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.