İzmir Limanı, Varlık Fonu’na Devredildiİzmir Limanı, Varlık Fonu’na Devredildi :İzmir Limanı satma, kiralama, devretme haklarıyla birlikte devredildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İzmir Limanı’nı tüm haklarıyla birlikte Varlık Fonu’na devretti. Bu haklar arasında satma, kiralama ve devretme de var. İzmir Limanı’nın inşaatı 2007 yılından bu yana devam ediyor. Yapılan açıklamada devir için gerekli işlemlerin yazılı olarak iletilmesi gereken kurum ve kuruluşlara resmi bir yazı yollanarak iletildiği ve Varlık Fonu’nun, İzmir Limanı’nın satma, devretme ve kiralama haklarına bundan böyle sahip olduğu bildirildi.

Kısa adı TCDD olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları işletmelerine bağlı olan İzmir Limanı, 49 seneliğine özelleştirilmesi şartıyla 3 Mayıs 2007 tarihinde bir ihale açılmış ve EİM LİMAŞ, Global ve Hutchison şirketleri ihaleyi kazanmıştı. Kazanılan ihalenin bedeli ise 1 milyon 275 milyon dolardı. Ancak dava aşaması 29 aydır devam etmiş, Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.

İzmir Limanı’nın işletilmesi konulu ikinci ihale 21 Eylül 2012 tarihinde düzenlenmiş, ihale şartlarında da limana bir alışveriş merkezi yapılması planlanmıştı. Ancak bu kez de bu şarta sivil toplum örgütleri ve yerel belediyeler karşı çıkmıştı. Bunun üzerine İzmir Limanı için Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından üçüncü kez yeni bir imar planı oluşturulmuştu. Bu imar planına da İzmir Konak Belediyesi karşı çıkınca o da beklemeye alınmıştı. Konak Belediyesi’nin bu itirazı Özelleştirme İdaresi tarafından kabul edilmemişti.

İzmir Limanı’nın Varlık Fonu’na devredilmesi ile ilgili resmi yazılı kararın gerekli kuruluş ve kurumlara yollanacağı ve Varlık Fonu’nun bundan böyle limanın satış, kiralama ve devretme haklarını elinde bulunduracağı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.