Kanal İstanbul ile ilgili flaş açıklama

Kanal İstanbul ile ilgili flaş açıklama :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “Kanal İstanbul Projesi”nde bu yıl içinde kazma vurabiliriz. Kanal İstanbul güzergahı belli. 42- 43 kilometrelik bir güzergah” dedi.


Bakan Arslan A Haber’de gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor. İşte satır başları;

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Varlık Fonu’nun dev projelere finansman sağlayacağını söyledi.

Kanal İstanbul dahil ülkemizin yaptığı birçok büyük projeye kaynak oluşturmada Varlık Fonu klasik alıştığımız ticari kredilerin dışında çok daha uygun şartlarda bize imkanlar sağlayacak.

1915 Çanakkale Köprüsü

5 güzergah üzerinde çalışılıyor. Bunların da kendileri arasında artıları ve eksileri var. Bütün diğer bakanlıkların, kurum ve kuruluşların talepleri de ve özellikle İstanbul’un Trakya yakasının büyümesi de dikkate alınarak artıları – eksileri ortaya konup hangisi daha avantajlıysa ki o konuda son aşamaya geldik. Ve finans yöntemi gereği de eğer farklı argümanlar dereye sokacaksak onu da dikkate alarak güzergahı belirleyeceğiz.

Kanal İstanbul

Hedefimiz bu sene içerisinde kazma vurma aşamasına getirmek. Diğer küçük projeler gibi 3-4 yılda bitebilecek bir porje değil. Bu süreyi de dikkate alarak bir an önce başlamak istiyoruz. Güzergah, 42- 43 kilometrelik bir mesafeye sahip olacak.

3.Havalimanı

3.Havalimanı yüzde 42 oranında tamamlandı, herhangi bir gecikme de sözkonusu değil. Hedefimiz 2018’in ilk çeyreğinde 1. fazı devreye sokmak. Sahada şuan 22-23 bin kişi çalışıyor ve havalar izin verdiği sürece bu rakam 30 bine kadar çıkacak. 2000’i ağır olmak üzere yaklaşık 3 bin iş makinası kullanılmakta. Rize- Artvin Havaalanı projesinde sözleşme imzalandı.

Avrasya Tüneli’nden günde 30 bin araç geçiş yapıyor.
Marmara Denizinin etrafını bir ring haline getireceğiz. Dev projelerde ülke ekonomisine katkıyı planlıyoruz. AK Parti ihmal edilen demiryolunu devlet politikası haline getirdi.Konya-Karaman ve Karaman-Şanlıurfa hızlı tren inşaatı sürüyor. Ankara-Sivas hızlı tren projesi 2018’de sona erecek.Hızlı tren projelerinde varlık fonundan destek alacağız.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar