Raylı Sistemler Ur-Ge Projesi Kapsamında İlk Eğitim GerçekleştirildiRaylı Sistemler Ur-Ge Projesi Kapsamında İlk Eğitim Gerçekleştirildi :BTSO öncülüğünde, Ekonomi Bakanlığı destekleriyle yürütülen Raylı Sistemler UR-GE Projesi kapsamında, “Kurumsal Pazarlama ve Kurumsal Markalaşma Eğitimi” gerçekleştirildi.

Türkiye’de en fazla Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (UR-GE) projesi yürüten kurumlar arasında yer alan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda, proje faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. İhtiyaç analizleri tamamlanan Raylı Sistemler UR-GE’sinde küme üyelerine yönelik olarak ilk eğitim programı düzenlendi. Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen eğitimde, uzman eğitmen Gülderen Somar tarafından firmalara pazarlama ve markalaşmanın püf noktaları anlatıldı. Firmaların, küresel ölçekte rekabet edebilmeleri ve ticari etkinliklerini artırabilmeleri açısından pazarlama ve markalaşmanın çok önemli olduğunu belirten Somar, Türk firmalarının sürdürülebilir büyüme için daha güçlü markalar oluşturmaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

“İhracatçı sayısını artırmayı hedefliyoruz”
Eğitim sonrası değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO’nun yapmış olduğu çalışmalarla kent ekonomisine dinamizm kazandırdığını söyledi. Kentin ihracatçı sayısını artırmak adına önemli projeleri hayata geçirdiklerini hatırlatan Şener, “Üyelerimizin küresel rekabetteki güçlerini artırıyoruz. Ana sektörlerimiz olan otomotiv, tekstil ve makine gibi sektörlerimiz, şimdiye kadar ihracatta önemli aşamalar kaydetti. Yürütmüş olduğumuz UR-GE projeleri, kümelenme faaliyetleri ile farklı sektörlerimizi de bu işin içerisine sokmayı planlıyoruz.” dedi.

Bursa’nın potansiyeli olduğuna inandıkları, stratejik öneme sahip yeni sektörleri de şehrin gündemine taşımaya çalıştıklarını belirten Başkan Yardımcısı Şener, raylı sistemler alanında başlatılan UR-GE projesinin bu bağlamda çok büyük değer taşıdığını söyledi. Şener, “Bursa’mız ilk yerli tramvayı üreterek sektördeki potansiyelini gösterdi ve raylı sistemlerde bir aktör haline geldi. Başlatmış olduğumuz UR-GE projemizle sektördeki üretimi artırmak ve bununla beraber üretilen ürünlerin ihraç edilmesini hedefliyoruz. Proje katılımcısı firmalarımızın gayretleriyle Bursa’mızı raylı sistemler sektöründe uluslararası bir marka haline getireceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yurt dışında ilk durak Avusturya”
Raylı Sistemler UR-GE Projesi kapsamında ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti ise Şubat ayı içerisinde sektörün söz sahibi ülkelerinden Avusturya’da gerçekleştirilecek. Avusturya Ekonomi Odası’nda, Avusturya Devlet Demir Yolları ve Viyana Demir Yolu yetkilileriyle bir araya gelecek olan firmalar, MÜSİAD iş birliğinde düzenlenecek olan ikili iş görüşmelerinde de yabancı iş insanlarıyla masaya oturacak. Program kapsamında firmalar ayrıca Bombardier ve Siemens gibi önemli firmaları da ziyaret ederek, firmaların üretim alanlarında incelemelerde bulunacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.