Samsun Ankara hızlı tren projesi başlıyorSamsun Ankara hızlı tren projesi başlıyor :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 95 kilometrelik Samsun-Merfizon arası hızlı tren projesinin etüt-proje çalışmasının tamamlandığını kesin proje ihale sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Samsun-Çorum-Kırıkkale Hızlı Demiryolu Projesi’ne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Arslan, “Yatırım programında etüt-proje olarak yer alan projenin Samsun-Merfizon 95 kilometre, Merzifon-Çorum 96 kilometre, Çorum-Kırıkkale 95 kilometre olacak şekilde 3 hat kesiminden oluşuyor. Her üç kesimin de etüt projelerini bu sene bitirdik. Kesin proje ihale süreçleri devam ediyor. Ankara-Samsun hızlı tren projesinin kesin projelerini bitirdikten sonra inşaat sürecini başlatacağız” dedi.

SAMSUN HIZLI TREN PROJESİ

2010 yılında bakanlık tarafından demiryolu hattının etüt çalışmasının ihalesi yapıldı. Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Kırıkkale illlerini kapsayacak şekilde 450 kilometre uzunluğunda olması planlanan Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının ana güzergahı ise 284 kilometreden oluşuyor. Bu ana hat güzergahına Yozgat Yerköy ilçesi ile Çorum’un Sungurlu ilçesi arasında 67 kilometre bağlantı hattı inşa edilecek. Aynı zamanda Amasya’nın Merzifon ve Tokat’ın Turhal ilçeleri arasında 97 kilometre ikinci bir bağlantı hattı inşa edilmesi planlanıyor.

Ankara- Samsun arasını 2 saate indirecek olan hızlı tren projesinde son durak Samsun olacak. Kavak ve Havza ilçelerinde birer istasyon oluşturulacak. Proje kapsamında 119 tünel, 64 adet köprü ve viyadük yapılması ise ön görülüyor.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.