TCDD ve KBÜ Ortaklığında Raylı Sistemler Çalıştayı Yapıldı

TCDD ve KBÜ Ortaklığında Raylı Sistemler Çalıştayı Yapıldı : TCDD ve Karabük Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Raylı Sistemler İnsan Kaynakları Çalıştayı” yapıldı.


Kule Restoran Behiç Erkin Salonunda 10 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen Çalıştaya; Demiryolları Düzenleme Genel Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat’ın yanı sıra TCDD yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, TCDD Taşımacılık A.Ş, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ, YÖK Temsilcisi, kent içi raylı sistemler işletmecileri, ARUS, sektör temsilcileri, bazı üniversiteler ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, çalıştayın raylı sistemler sektörünün insan kaynağının eğitimi, istihdamı, güncel sorunları ve geleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak için düzenlendiğini söyledi.

Yarım asrı aşan uzun bir süre ihmal edilen daha sonra devlet politikası olarak kabul edilerek yeterli kaynaklar ayrılan demiryolu sektörünün son 14 yılda altın çağını yaşadığına değinen Apaydın, bu dönem içerisinde demiryollarına 60 milyar TL yatırım yapıldığını belirtti.

Apaydın, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul arasında YHT hatlarını hizmete açarak, vatandaşlara hızlı ve konforlu seyahat imkanı sunduklarını ifade ederek, Ankara-Sivas, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projeleri ile Bilecik-Bursa, Konya-Karaman-Ulukışla ve Adana-Mersin arasında hızlı tren hatlarının inşasının sürdüğünü kaydetti.

“Hedef 2023 yılında 25.000 km demiryoluna sahip olmak”

Şu an itibariyle inşa edilen yüksek hızlı, hızlı ve konvansiyonel demiryolu hatlarının toplam uzunluğunun 3.713 km olduğunu vurgulayan Apaydın, “Bakımsızlıktan çürümeye yüz tutmuş 100-150 hatlarımızın tamamına yakını yeniledik. Trenlerimiz hızlandı, halkımız hızlı ve konforlu seyahat eder oldular. Milli sinyalizasyon ve milli lokomotif projelerinin başarıyla üstesinden geldik. Milli Trenimizi raylara indirmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Ekonomiye can suyu olacak lojistik merkezler kuruyoruz. 7 adedini hizmete açtık. 13 adet daha yapıyoruz. Kısa zamanda kat ettiğimiz başarı dolu yolun yanı sıra; 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu inşa ederek, 2023 yılında 25.000 km demiryoluna sahip olmayı hedefliyoruz” dedi.

Apaydın, TCDD’nin serbestleşme süresi kapsamında tren işletmeciliği yapmak üzere TCDD Taşımacılık A.Ş’yi kurarak faaliyete geçirdiklerini dile getirerek, demiryolu sektörünün serbestleşmesi ile sektöre giren işletmeci ve çalışan istihdamının artacağını söyledi.

“Sektörün ara elemana her zaman ihtiyacı var”

Raylı sistemler inşaatı, bakımı, elektrik-elektroniği ve makine bölümlerinde mesleki yeterliliklere uygun olarak meslek liselerinde ve meslek yüksekokullarında eğitim görmüş ve belgelendirilmiş nitelikli ara elemanlara sektörün her zaman ihtiyacı olduğunu belirten Apaydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002’de toplam personelimize oranı yüzde 1 olan mühendis çalışanlarımızın oranı bugün yüzde10’a çıkmıştır. Ve bu oran daha da artacaktır. İnşaat, makine, elektrik-elektronik, harita, jeoloji, endüstri, metalürji ve malzeme mühendislerinin yanı sıra iyi yetişmiş raylı sistemler mühendisliği mezunu gençlerimizin demiryollarının dinamiğini oluşturacağına inanıyoruz. Demiryollarına nitelikli personel yetiştirilmesine yönelik olarak, raylı sistem alanında eğitim veren okullarımızı destekliyor ve mezunlarını istihdam ediyoruz. Bu kapsamda Anadolu Meslek Liselerinde Raylı Sistemler Teknolojisi Alanının açılmasını destekledik. Bugün 19 meslek lisesi ile 10 yüksekokulda raylı sistemler eğitimi verilmektedir. Karabük Üniversitemiz 2011 yılında önemli bir adım atarak lise ve yüksekokullarda başlayan raylı sistem eğitimlerinin devamı olarak Raylı Sistemler Mühendisliği Programını başlatmış, lisans seviyesinde sektöre nitelikli işgücü kazandırmanın yolunu açmıştır. Bu okullarda; 5 binin üzerinde bugünün öğrencileri, geleceğin demiryolcuları yetişmektedir. Ayrıca tüm paydaşlarımıza demiryolu mesleki eğitim hizmeti sunduğumuzu, son 5 yılda yurtdışına lisansüstü eğitim amacıyla 68 öğrenci gönderdiğimizi de belirtmek istiyorum. Bu öğrencilerimizin 55’i bugün yüksek mühendis olarak kurumumuzda göreve başlamışlardır, TCDD olarak; raylı sistemler alanında eğitim veren okullara gerekli uzman ve donanım desteği sağlıyor, okullardaki teknik öğretmen ve öğretim görevlilerine yönelik mesleki eğitim programları düzenliyoruz. Öğrencilere staj olanağı sağlıyor, istihdamlarına öncelik veriyoruz. 2007’den bugüne kadar 1.244 raylı sistemler mezunu gencimizi istihdam ederek, demiryolu ailemize kattık.”

Apaydın, 2009 yılında başlatılan bir projeyle; Tren Makinisti, Tren Teşkilcisi, Kondüktör, İstasyon Trafik İşletmeni, Ray Ark Kaynakçısı, Trafik Kontrolörü, Demiryolu Yol Yapım, Bakım ve Onarımcısı başta olmak üzere toplam 18 raylı sistemler mesleğin standart ve yeterliliklerini hazırladıklarını belirterek, 160 yıllık tarihinde ilk defa demiryolu mesleklerini evrensel ölçekte tanıma kavuşturduklarını kaydetti.

Apaydın, kent içi raylı sistemler başta olmak üzere raylı sistemler sektöründe yer alan tüm kurum ve kuruluşların gençlerin eğitimlerini destekleyerek istihdam sağlaması gerektiğini belirtti.

Raylı sistemler eğitiminin niteliğinin artırılması için birçok kurumla işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Apaydın, “Ülkemizin raylı sistemler eğitimi alanında hizmet veren okulları ile sektörde yer alan ve bu çalıştaya katılım sağlayan tüm kurum ve kuruluşların birlikte gerçekleştireceği çalışmaların, Ülkemiz demiryollarının gelişimine ışık tutacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü tek Karabük’te olsun”

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat ise çalıştay sayesinde sektör temsilcileri ile bir araya geldikleri için mutlu olduğunu söyledi.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümünün sadece Karabük Üniversitesi’nde olduğuna değinen Polat, “Raylı Sistemler Mühendislik açılması için bazı üniversitelerde başvuru yapmışlar ama YÖK’e görüşüp açılmamasını istedik. Bu bölümün her yer de olmasını istemiyoruz. Öğrencilerimiz eğitimi ve gelişimi için demiryolu sektöründeki herkes ile işbirliği içindeyiz, bu da verimli ve güzel sonuçlar doğuruyor” dedi.

Konuşmaların ardından “Raylı Sistemler ve Sektörel Beklentiler”, “Raylı Sistemler Ön Lisans Programlarının Mevcut Durumu ve Geleceği”, “Raylı Sistemler Alanında eğitim Veren Ortaöğretim Kurumları”, “Raylı Sistemler Sektöründe Personel Belgelendirme” ve “Raylı Sistemlerde Kalifiye İnsan Gücü İhtiyacı” adlı sunumlar gerçekleştirildi.

Çalıştay, katılımcıların yuvarlak masa toplantıları ile sona erdi.

TCDD İLE KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Karabük Üniversitesi ile TCDD’nin fiziki imkân, öğretim elemanı, teknik personel ve tecrübelerinin birleştirilerek; TCDD, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile raylı sistemler sektöründe yer alan özel sektörün nitelikli personel ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim uygulamak, mesleki eğitim ve kurslar açmak, bilimsel ve teknolojik ARGE çalışmalarının yapılmasını sağlamaktır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar