Ulaştırma Bakanı Arslan Tülomsaş’ı Ziyaret EttiUlaştırma Bakanı Arslan Tülomsaş’ı Ziyaret Etti :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş’yi (TÜLOMSAŞ) gezerek, “Yüksek Hızlı Tren’i hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız ve ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz. Ülkemizden kaynaklı bulunduğumuz coğrafyaya hatta dünyanın her yerine ihraç edeceğiz” dedi.

Milli olarak üretilen TLM6V185 tipi Dizel Motor Tanıtımı 19 Şubat 2017, Pazar günü TÜLOMSAŞ Motor Fabrikasında düzenlenen bir programla tanıtıldı. Programa Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ve çok sayıda davetli katıldı. Programda Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN bir konuşma yaptı.

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş (TÜLOMSAŞ) fabrikamız durmuyor.” diyen Bakan ARSLAN, şunları kaydetti:

“Gerçekten kalkınan, hızlanan ülkeye paralel TÜLOMSAŞ da çok hızlı şekilde kendini geliştiriyor. Çok önemli çalışmalar yapıyoruz.

Yüksek Hızlı Treni hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız ve ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz. Ülkemizden kaynaklı bulunduğumuz coğrafyaya hatta dünyanın her yerine ihraç edeceğiz” dedi.

“TÜLOMSAŞ 16 YHT’ yi yerli ve milli kendisi yapacak”

“TÜLOMSAŞ artık diyor ki ‘Ben bununla da yetinmiyorum. Demiryolu sektöründe motor imal eder hale geliyorum.” İşçi arkadaşlarımız da en az bizim kadar inanıyor. Yeni 96 YHT setini alırken, sanayi işbirliği programı kapsamında özellikle teknolojinin ülkemize gelmesi ve YHT’ nin Türkiye’ de yapılmasıyla ilgili şartnamemizi koyduk. İlk 20’sini dışarıdan alacağız, sonra kademe kademe TÜLOMSAŞ üretimde daha fazla yer alacak ve son 16’yı bizzat yüzde 100 kendisi yapacak. TÜLOMSAŞ şimdiye kadar birçok lokomotifi yaptı. Ülkemizde demiryollarında kullanmakla yetinmedik birçok ülkeye de ihraç ettik.”

“3 günde 1 motor üretebilecek bir kapasiteye geldik”

TÜLOMSAŞ’ ın yeni bir dizel motor ürettiğine de değinen Bakan ARSLAN, “Özellikle TÜLOMSAŞ yeni bir dizel motor üretti. 850 beygir gücünde tamamen milli ve yerli olarak üretti. Bugün de prototipini görüyorsunuz. Ama bununla kalmıyor son testleri de bitti. Artık kullanıma arz edilecek. Önemli olan bir ilki başarmaktı. Bu ilki başardıktan sonra bunun devamı gelecek. 6 silindirli olarak bu düzel motor üretildi ve şimdi hizmete sunuluyor. 6 silindirli, yaklaşık 700 kW gücündeki bu dizel motor tüm testleri başarıyla geçti ve teslim aşamasına geldi. Motorun ticarileşmesi elbette üretilmesi kadar önemli. Ticarileştireceğiz ki sürdürülebilir hale gelsin. Buradan kaynaklı artık sektörün de kullanımına verebilelim. TÜLOMSAŞ bunu artık seri olarak üretebilir hale geldi. Sipariş sağladığımızda da haftada 1 tane, biraz daha sipariş yoğunluğu arttığında 3 günde 1 motor üretebilecek bir kapasiteye geldik” ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan, konuşmasının ardından Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan ‘Devrim’ ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Parça bazında yerlilik oranı %85’i aşmış olan TLM16V185 tipi 16 silindirli dizel motor”

· Güç ve özellik olarak ülkemizin ilk Milli motorudur.

· Şirketimizin katıldığı “Denizcilik Günleri” etkinliğinde yoğun olarak sorulmuş olan küçük motor konseptini karşılayabilecektir.

· Demiryolu manevra lokomotiflerinde kullanılacaktır,

· Tank motoru gibi savunma sanayi projeleri için de bir sinerji oluşturacaktır.

· Enerji sektöründe jeneratör seti olarak kullanılabilecektir,

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.