Yerli Makas ve Panel Taşıma Vagonu RaylardaYerli Makas ve Panel Taşıma Vagonu Raylarda : Yerli üretimle, makaslar fabrika ayarları bozulmadan kısa zamanda monte ediliyor…

Zaman ve işgücünün yanı sıra büyük döviz kazancı sağlanıyor…

Prototip imalatı TCDD Ray Fabrikasında yapılan, ardından da tamamen yerli ve milli olarak üretilen 5 adet Makas ve Panel Taşıma Vagonlarının kullanımına başlandı.

Çankırı Makas Fabrikasından 5 adet Makas ve Panel Taşıma Vagonlarına yüklenen makas takımları, Türkoğlu (Kahramanmaraş) istasyonu ve Pamukova (Sakarya) İstasyonlarına ulaştırıldı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın direktifleriyle Ankara Behiçbey’de bulunan Ray Fabrikasında, makasların bir takım halinde istenilen yere taşınabilmesi için “Prototip Makas ve Panel Taşıma Vagonu”nun tasarımı yapıldı.

Fabrikanın imkan ve kabiliyetleriyle tasarımı yapılan vagonun tamamen yerli olarak prototip üretimi gerçekleştirildi. Üretimi yapılan prototip makas taşıma vagonunun boş ve yüklü olarak seyir testleri yapıldı.

Seyir testlerinin tamamlanmasından sonra yerli üreticiler tarafından prototip makas taşıma vagonu model alınarak 5 adet üretimi yapıldı. Üretimi yapılan 5 adet vagon, TCDD’nin Çankırı’daki Makas Fabrikasına teslim edildi.

2 adet makas takımı sökülmeden komple Makas Taşıma Vagonları ile 19 Ocak Perşembe günü Kahramanmaraş Türkoğlu İstasyonuna sorunsuz şekilde taşınarak ilk kez kullanımı gerçekleşti. Türkoğlu’ndan sonra Pamukova istasyonuna da makas takımlarının taşıma işlemi başarıyla gerçekleştirildi.

YERLİ ÜRETİMİN ÖNÜ AÇILDI

TSI onayına uygun olarak üretilen vagonlarla her tipteki makasların sökülmeden, takım halinde, emniyetli bir şekilde istenilen yere ulaştırılması ve montajı mümkün hale geldi.

Söz konusu vagonlar gerektiğinde birleştirilip 3’lü set halinde 75 metre uzunluğundaki makasların da taşınması yapılabiliyor.

Üzerinde aydınlatma sistemi bulunduğundan günün her saatinde çalışmaya uygun durumdaki vagonlarla makasların fabrika ayarları bozulmadan ihtiyaç duyulan yerlere taşınması, indirilmesi ve montajı yapılabiliyor.

Yerli üretimin önünü açan vagonların kullanılmaya başlanmasıyla daha önce 20 işçi ile bir günde yapılabilen makasların montajı bu sistemle 4 işçi ile 2 saat gibi kısa sürede yapılarak zaman ve işçilik giderlerinden azami tasarruf edilmektedir.

İthal maliyeti yaklaşık 3 milyon TL olan Makas Taşıma Vagonu, yerli üretimle 820 bin TL’ye imal edilerek önemli miktardaki dövizin yurt dışına çıkması önlendi.

Türkiye’deki konvansiyonel demiryolu hatlarındaki farklı istasyonlarda yılda ortalama 600 makas değişimi dikkate alındığında yerli Makas Taşıma Vagonunun zaman, işgücü ve ekonomik açıdan ne kadar önemli fayda sağladığı ortaya çıkıyor.

Makas ve Panel Taşıma Vagonları, konvansiyonel hatlarda olduğu gibi yüksek hızlı tren ve hızlı hatlarında da kullanılabiliyor.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.