Yerli Üretilen Dizel Lokomotif Motorunu, Bakan Arslan Tanıttı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yüksek Hızlı Tren’in Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ Fabrikası’nda üretileceğini belirterek, “Yüksek Hızlı Tren’i bizzat kendimiz yapacağız, ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz, dünyanın her yerine ihraç edeceğiz” dedi.Çeşitli programlara katılmak üzere Eskişehir’e gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ilk olarak Vali Azmi Çelik’i makamında ziyaret etti. Daha sonra Bakan Arslan, Eskişehir’deki Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.’yi (TÜLOMSAŞ) ziyaret ederek burada üretilen yerli dizel lokomotif motorunu inceledi.

Bakan Arslan, Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim’in de TÜLOMSAŞ’ta yapıldığını hatırlatarak, “Avrupa’nın 6’ncı dünyanın 8’inci Yüksek Hızlı Tren kullanan ve aynı zamanda inşa eden ülke haline geldik. TÜLOMSAŞ köklü kuruluşlarımızdan biri. TÜLOMSAŞ her zaman iddialı oldu. Bugün değil, Devrim Otomobiliyle iddiasını ortaya koymuştur. Devrim otomobiliyle ilgili TÜLOMSAŞ iddiasını ortaya koyduğunda ülkemiz yöneticileri, ülkemiz idarecileri onlar kadar inansaydı bugün dünya markası otomobillerden, dünya markası uçaklardan bahsetmiş olacaktık. TÜLOMSAŞ bugün demiryolunu sektöründe motor imal eder hale geliyor” diye konuştu.

“Türkiye olarak, Eskişehir olarak, TÜLOMAŞ’ta Yüksek Hızlı Tren yapacağız” diyen Bakan Arslan, TÜLOMSAŞ işçisine olan inancını aktardığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Dediğim gibi işçi inanıyorsa geriye bize destek verip yapmak kalıyor. İşte onun için de yeni 96 Yüksek Hızlı Tren setini alırken, sanayi işbirliği programı kapsamında özellikle teknolojinin ülkemize gelmesi ve Yüksek Hızlı Tren’in Türkiye’de yapılmasıyla ilgili şartname koyduk. İlk 20’sini dışarıdan alacağız, sonra kademe kademe TÜLOMSAŞ üretimde daha fazla yer alacak ve son 16’yı bizzat yüzde 100 kendisi yapacak. Ancak bununla da yetinmiyoruz. Onun dışında o teknolojiyi getirip Yüksek Hızlı Tren’i yapabilir hale geldikten sonra, Yüksek Hızlı Tren’i hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız ve ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz. Ülkemizden kaynaklı bulunduğumuz coğrafyaya hatta dünyanın her yerine ihraç edeceğiz.”

Bugüne kadar birçok lokomotif yapan ve birçok ülkeye ihraç eden TÜLOMSAŞ’ın son olarak 6 silindirli, milli ve yerli olan TLM6V185 adlı yeni bir dizel motor ürettiğini ifade eden Bakan Arslan, “Bu motorun son testleri bitti, artık kullanma aşamasında. ARGE’sini de TÜLOMSAŞ’ın mühendisleri işçileri yaptı. Tüm testleri başarıyla geçti. TÜLOMSAŞ bunu artık seri olarak üretir hale gelecek. Sipariş sağladığımızda da haftada bir tane, biraz daha sipariş yoğunluğu arttığında da 3 günde bir motor üretebilecek bir kapasiteye gelecek. Bu tank motoru gibi savunma sanayimiz için de bir sinerji oldu. Sadece yerli milli bir ürün geliştirmiş olmuyoruz milyarlarca dolar katkılar da sağlayacağız. Bu sektörde küresel boyutlu olmak istiyoruz. TÜLOMSAŞ’ta dünyaya hitap edecek, dünyaya hizmet edecek, dünyayla yarışır motorları üretiyoruz. Bize inandıkları için bize her türlü desteği esirgemedikleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binalı Yıldırım’a, çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu programda Bakan Arslan’a, Vali Azmi Çelik, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ve kamu kurum müdürleri de eşlik etti.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar