Yol Sürveyanlarının, Turne Tazminatı ve Harcırahı Aynı Anda AlınabilirYol Sürveyanlarının, Turne Tazminatı ve Harcırahı Aynı Anda Alınabilir :YOLDER’in üyelerinin mali ve sosyal hakları için yürüttüğü hukuki mücadelelerden art arda güzel haberler gelmeye devam ediyor. Turne tazminatları ile ilgili olarak YOLDER Hukuk Danışmanı’nın rehberliğinde açılan davalar birer birer üyelerimizin lehine sonuçlanırken, yol sürveyanlarının turne tazminatı ve harcırahlarını birlikte alabilmelerinin yolunu açan bir önemli karar da İzmir 6. İdare Mahkemesinden çıktı.

TCDD 3.Bölge Müdürlüğü’nde Yol Sürveyanı olarak görev yapan Uğur Döngül, YOLDER Avukatı Mehmet Ektaş’ın yol göstericiliğinde başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. İzmir 6.İdare Mahkemesi Döngül’ü, aynı anda turne tazminatı ve harcırah yazmak suretiyle haksız kazanç elde ettiği gerekçesiyle İdare tarafından maaşından kesilen tutarın iadesi ve işlemin iptali talebiyle açtığı davada haklı buldu.

YOLDER’in Yol Sürveyanı üyeleri için örnek teşkil edecek kararda, görev mahallerinden başka merkezlerde geçici görevlendirilenlere 6245 Sayılı Kanun hükümleri uyarınca geçici görev harcırahı ödeneceği gibi, hak kazandığı turne tazminatının da ödenmesi gerektiği belirtilerek, “Geçici görev harcırahı 6245 Sayılı Kanından kaynaklanan ve geçici olarak başka bir mahaldeki görevin yürütülmesi sebebiyle yapılan bir ödeme iken, harcırah karşılığı hizmet tazminatı olan turne tazminatı, yapılan görev nedeniyle, görevin özellikleri itibariyle gerçekleşen bir ödemedir” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.