1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli törenle atıldı

1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli törenle atıldı :Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te açılması planlanan, tamamlandığında “dünyanın en uzun aralıklı köprüsü” unvanını alacak Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temeli törenle atıldı. Başbakan Binali Yıldırım ile bakanların katıldığı törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan, töreninin yapıldığı alana canlı bağlanarak, 138 yıllık hayal olan tarihi projenin temel atma butonuna bastı.


Açılışa Çanakkale Stadyumu’ndan canlı yayınla bağlanan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Butonlara basıyoruz, ya Allah ya Bismillah… Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diyerek köprüye ilk harçı attı. Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temel atma töreni hayırlı olsun dedi.

Temel atma töreni 15 Temmuz Marşı eşliğinde gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım, köprü ile ilgili olarak “Gelibolu’dan Lapseki’ye 3-4 dakikada varmış olacaksınız. Hayırlı olsun” dedi. Törende 1915 Çanakkale Köprüsü için özel olarak hazırlatılan “tarih tüpü” Başbakan Yıldırım tarafından köprünün temeline bırakıldı.

Tarih tüpünde, “2017 yılının 18 Mart Cumartesi Günü Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın TC Cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım’ın TC Başbakanı, Ahmet Arslan’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Orhan Tavlı’nın Çanakkale Valisi, Suat Hayri Aka’nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı, İsmail Kartal’ın Karayolları Genel Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, Daelim-Limak-SK Eamp;C-Yapı Merkezi Türk-Kore Ortak Girişimi tarafından inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi temel atma töreninde bu olayı belgelemek için hazırlanan iş bu belge geleneksel tarih tüpüne konularak, nirengi noktası betonunun içine yerleştirildi” denildi.

1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında, ayak açıklığıyla dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak. Ayakları deniz içine inşaat edilecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki tarafındaki yaklaşım viyadüğü 650 metre, Gelibolu tarafındaki yaklaşım viyadüğü ise 900 metre uzunluğunda olacak. Proje kapsamında Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yanı sıra yapılacak 354 kilometrelik otoyolda 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üstgeçit yapılacak.

Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak köprü, Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin de 5. asma köprüsü olarak hizmet verecek.

Köprü ve otoyol ihalesini 10.3 milyar lira bedel ve 16 yıl işletme süresiyle Daelim – Limak – SK – Yapı Merkezi kazanmıştı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar