Ankarada özel toplu taşıma araç şöförlerine trafik eğitimiAnkarada özel toplu taşıma araç şöförlerine trafik eğitimi :Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında toplumun çeşitli kesimlerine eğitimler vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından bu kapsamda Ankara’nın toplu ulaşım ağında görev yapan Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) sürücülerine, “Trafik Güvenliği, Güvenli Sürücülük ve Sosyal Sorumluluk” eğitimi verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediyeler, Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen eğitimi, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Trafik Eğitmeni Murat Kalın verdi.

Polis Memuru Murat Kalın, öncelikle trafiği aktif kullanan ÖTA sürücülerine, yaptıkları işin zorluğunun yanı sıra hukuki sorumlulukları da olduğunu hatırlattı. “Can taşıyorsunuz, bu nedenle denetim ve gözetim sorumluluğunuz var” diyen Kalın, “Aldığınız her yolcunun denetiminden ve gözetiminden siz sorumlusunuz” şeklinde konuştu. Kalın, şu uyarılarda bulundu:

“Millet olarak merhametliyiz, yaşlı bir yolcu ‘Oğlum beni şu kavşakta indir, fazla yürümeyeyim’ diyebilir ama kavşak içinde indirme bindirme yapılamaz. Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince de yasaktır. Merhamet edip indirdiğiniz yolcuya karşıdan karşıya geçerken araba çarpabilir. Bu işin hukuki sorumluluğu da var. Hiçbir zaman kavşak içinde yolcu indirmeyin, yolcunuzu yolun en sağ tarafında cepte indirin ve onları güvence altına alın. Bir anlık dikkatsizlik trafik kazasına neden olabilir. Ne kendi hayatınızı ne de başkasının hayatını riske atın. Havalar sıcak diye araçlarınızın kapısını, durağa girmeden önce otobüsün kapılarını açmayın.”

-TRAFİĞİN DÜZELTİLMESİNDE İNSAN UNSURU…

“Trafik herkesin ortak kullanım alanıdır. İstesek de istemesek de evimizden çıktığımız andan itibaren trafiğin bir parçasıyız” diyerek anlatımlarını sürdüren Murat Kalın, trafiği oluşturan araç-yol ve çevre unsurları arasında en aktif unsurun, insan olduğuna dikkat çekti. Kalın, “Araç kullanır sürücü oluruz, araca biner yolcu oluruz, yürümeye başlarız yaya oluruz. İnsan öyle bir varlıktır ki aracı yapar, yolu yapar, yaptığı aracı da yolu da kullanacak olan insandır. Trafik sisteminin iyi çalışabilmesi için insan unsurunun düzelmesi çok önemlidir” diye konuştu.

MOBESE görüntülerinden alınan trafik kazalarını da izleten Murat Kalın, ÖTA şoförlerine trafik kuralları, kural ihlalleri ve riskli davranışlar, emniyet kemeri takmamanın sonuçları, araç kullanırken cep telefonu kullanmanın zararları hakkında de bilgilendirmede bulundu.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.