BTS, Adana’da meydana gelen kaza ile ilgili açıklama yaptıBTS, Adana’da meydana gelen kaza ile ilgili açıklama yaptı :Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Hacıkırı istasyonunda meydana gelen kazanın tecrübesi ve deneyimi olmayan taşeron işçilerin demiryolu trafiğine çıkmasının sebep olduğunu açıkladı.

Hacıkırı İstasyonunda katener hattı için çalışma yapan EMRERAY firmasına ait iş otosunun manevra yaparken kontrolünü kaybederek devrilmesi sonucu 2’si firma çalışanı 1’i sendikamız üyesi TCDD personeli olmak üzere 3 demiryolcu hayatını kaybetmiştir.

Öncelikle kazada yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınları ile demiryolu camiasına başsağlığı dileriz.

Neredeyse olağanlaşan bu kazaların temel sebebi defalarca söylediğimiz gibi yeniden yapılanma adı altında sürdürülen özelleştirme çalışmalarıdır.

Demiryolculuk tecrübe ile edinilen bir meslektir. Hiçbir tecrübesi ve deneyimi olmayan, demiryolu araç ve trafiğine yabancı olan taşeron işçilerin çalıştırılması bu cinayetlere adeta davetiye çıkarmaktadır.

Demiryolu trafiğinin bir bütün olarak tek merkezden yürütülmesi gerekmektedir. Hal böyle iken yeniden yapılanma çalışmaları adı altında trafiğin unsurları ayrıştırılmış, birbirinden bağımsız ve habersiz iş yapar hale getirilmiştir.

Bir kez daha uyarıyoruz.

Siyasi oteriteyi ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığını uyarıyoruz; Bu özelleştirme çalışmalarından, trafiğin unsurlarını ayrıştırma çalışmalarından bir an önce vazgeçin.

Demiryolu ulaşımının temeli kar hırsı değil, trafik emniyeti ve çalışanların güvenliği üzerine bir an önce tekrar kurulmalıdır.

Eğer bu yapılmazsa, demiryolu ulaşımının kamusal niteliği gözardı edilerek her şeyin kar/zarar hesabıyla açıklanmaya çalışılması bu kazaların sürmesinde ve daha tehlikeli bir hale gelmesinde baş neden olacaktır.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.