Demiryolu MedeniyettirDemiryolu Medeniyettir : TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın RAILLIFE dergisinde çıkan yeni yazısı

2003 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve direktifleriyle başlayan ülkemizi modern demir ağlarla örme seferberliği tüm hızıyla sürüyor.

Mevcut hatlarımızı sürekli tren trafiğine hazır tutmak, her biri kendine özgü mimarisi olan istasyonlarımızda başlayıp trenle devam eden yolculukları emniyet ve huzur içerisinde tamamlamaları için kar kış, gece gündüz demeden çalışıyoruz.

Görevimiz sadece mevcut hatlarımızı işletmekten ibaret değil. Aynı zamanda susuzluktan çatlayan toprakların suya hasret kaldığı gibi trenin yolunu gözleyen vatandaşlarımızı trenle tanıştırmaktır. Zira demiryolu, icat edildiği günden beri hep medeniyetin ölçüsü olmuştur.

Bu bilinç ve sorumluluklarımızla büyük metropoller arasında yüksek hızlı, önemli merkezler arasında hızlı ve diğer bölgelerimize de yeni konvansiyonel demiryolları inşa ediyoruz.

Çetin coğrafya koşullarına rağmen, en ileri teknolojiyi kullanarak sabırla ve inatla dağları deliyor, nehirlere köprüler kuruyoruz.

Hizmete açtığımız hatlardan başka seyahat sürelerini önemli ölçüde aşağıya çekecek Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas yüksek hızlı tren (YHT) projelerinde çalışmalarımız geceli gündüzlü devam ediyor.

Bursa-Bilecik, Konya-Karaman-Ulukışla ile Adana-Mersin hızlı tren (HT) projelerimiz de aynı hızla devam ediyor.

Dost ve kardeş ülkelerimize örnek olabilecek şekilde çalışmalarını yürüttüğümüz inşaat, ihale ve proje aşamasındaki YHT ve HT projelerimiz, Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları kapsamında düzenlenen “Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilikte Kıta Aşan Projeler” kategorisinde “Haydar Aliyev Yılı Ödülü” ne layık görüldü.

Uluslararası camiada ülkemizin ve Teşekkülümüzün prestijini artıran bu gelişmenin ardından Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından TCDD adına Teşekkülümüz adına şahsıma “İpek Yolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Nişanı Ödülü” verildi.

1856’dan günümüze kadar bu ülkenin yükünü taşıyan TCDD’ye verilen bu ödül, aynı zamanda Türkiye’nin geleceğine dair güvenin aktidir.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.