Kartal-Kaynarca Metrosunun Elektrik İşleri Orge Elektrik’ten

Kartal-Kaynarca Metrosunun Elektrik İşleri Orge Elektrik’ten :Orge Elektrik, 4,5 kilometre uzunluğundaki Kartal-Kaynarca metro güzergahında 3 istasyonda 5 trafo merkezinde 34,5 kilovolt şalt sistemi kurdu. Kadıköy ile Kaynarca arasını 38,5 dakikaya indiren ve günde 1 milyon yolcunun seyahat edeceği proje kapsamında metro güzergahı boyunca toplam 845 bin metre kablo kullanıldı.


Şirketten yapılan açıklamaya göre, resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Kartal-Kaynarca metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işleri Orge Elektrik tarafından yapıldı.

Orge Elektrik bu projede, 34.5 kV Şalt Sistemi, 34.5 kV/0.4 kV Transfer Grubu (Yardımcı Servis Panoları, Trafolar, Kablo),Redresör – Trafo / Redresör Merkezi, Topraklama Sistemi, Akü ve Akü Şarj Cihazları, Kaçak Akım Topraklama ve Korozyon Kontrolü,Kumanda, Kontrol ve Alçak Gerilim Besleme ve Dağıtım Kabloları, Havai İletken Ray Sistemi Besleme (4) Dönüş Akımı (-) Negatif DC Kablolama, Metro Hattı OG Ring Şebekesi Yeraltı Enerji Kablo Temin ve Döşemesi, Busbar Sistemi Temin ve Montajı, 0.4 kV AG Ana Dağıtım Panoları, Topraklama Tesisi Temin ve Yerleştirilmesi, Hatboyu ve İstasyonların Sinyalizasyon Sistemi Kablolama Altyapısı ve Aktif Cihaz Montajı, MCC Panoları Temin ve Montajı, Kontrol ve Haberleşme Sistemleri Tasarımı, İletim Sistemi, Hatboyu Fiberoptik Ağı, Telefon Sistemi, Telsiz Sistemi, Telsiz Sistemi Hatboyu Yarıklı Koaksiyel Anten Kabloları, Anons Sistemi, CCTV Sistemi, Merkezi Saat Sistemi, Erişim Kontrol Sistemi, Sistem Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) ve İstasyon Bilgi Yönetim Sistemi (ECS/SIMS), Yolcu Bilgilendirme Sistemi (PIS), Yangın İhbar ve Kontrol Sistemi, Alçak Gerilim Tesisatı ve Aydınlatma Sistemi, Hatboyu AG Tesisatı ve Aydınlatma Sistemini hayata geçirdi.

Şirketten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Orge Elektrik Genel Müdürü Nevhan Gündüz, yeni açılan metro güzergahında yapılan çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“52 yıla yaklaşan tecrübemizi Kartal-Kaynarca arasında tamamlanan Yakacık ve Pendik’ten de geçen metro projesine aktararak, hem şirketimiz hem de ülkemiz adına çok önemli bir iş gerçekleştirdik. Bugüne kadar yapılan metro projelerinde ilk kez bir yerli firma tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini tamamlamış oldu. Bu anlamda büyük bir mühendislik-müteahhitlik başarısına imza atmış olduğumuza inanıyorum.”İlk yorum yapan olun

Yorumlar