Milli yük vagonları Sivas’ta üretilecekMilli yük vagonları Sivas’ta üretilecek :Sivas’ın, 8 bin 200 dönüm arazi üzerine kurulacak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile milli yük vagonu üretiminde merkez olması planlanıyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın millî vagon hayali gerçek oluyor. Sivas’ta bu yıl temelleri atılması planlanan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile milli yük vagonu üretimine başlanacak. Vali Davut Gül OSB’nin 8 bin 200 dönüm arazi üzerine kurulacağını belirterek arazinin yüzde 65’inin tüzel kişiliğe geçtiğini, kalan yüzde 35’lik kısmında da kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. OSB ile Türkiye’de ilk defa her parselin içine demir yolu hattı çekileceğini ifade eden Gül “Aynı zamanda lojistik köy bulunacak. Şu an bölgeye yatırım yapmak isteyen 9 sanayici var. Onlara tahsis işlemleri başladı. Burada millî vagon yapılacak. Bu sayın başbakanımızın projesi, Ulaştırma Bakanlığından bu yana millî vagonların olmasını istiyordu. İnşallah TÜDEMSAŞ’ın liderliğinde orada bir kümeleşme oluşacak. Tamamen faaliyete geçtiğinde yaklaşık 40 bin kişi istihdam edilecek”dedi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. bir yeni vagon 2 tane 40 fitlik konteyner taşıyabiliyormu?. bu model yük vagonu 25 yıl önce yapılamazmıydı?bu vagonlarla gürcistana baküye yük taşınabilirmi?(yani geniş boji tebdiline uygunmu?).Avantaşlı ise neden 3.şahıslar bu vagondan kullanmıyor?.üretimin yüzde kaçı yerli malzeme?.yutdışındaki rayıç değeri yüksekmi?.hayırlı olsun .daha iyilerine inşallah

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.