MOTAŞ Müşteri Anketi YaptırıyorMOTAŞ Müşteri Anketi Yaptırıyor :Malatya toplu taşımını yürüten MOTAŞ, müşteri memnuniyetini ölçmek için anket yaptırıyor.

Yolcuların memnuniyetini ölçmek ve taleplerini öğrenerek toplu ulaşım alanında yapacakları yatırımlara ve atacakları adımlara yön verebilmek amacıyla anket yaptırdıklarını belirten MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı şu açıklamada bulundu:

“Müşteri memnuniyetini önceleyen kurumumuz, müşterinin neleri isteyip neleri istemediğini, hangi hizmetimizden ne kadar memnun olduğunu öğrenmek amacıyla her yıl düzenli olarak yaptırdığımız anket çalışmasını bu yıl da başlattık.

Bağımsız bir kuruluşa yaptırdığımız anket çalışması kapsamında otobüs ve Trambüslerde yolculuk yapan müşterilerimize ve duraklarda araç bekleyen yolculara toplam on bir soru yöneltiliyor.

Çeşitli alanlarda gösterdiğimiz faaliyetlere halkın tepkisi nedir, bizim göremeyip onların gördüğü eksikliklerimiz var mı? Yaptığımız hizmetin müşteriye yansıması hangi düzeydedir? Bunları öğrenmedikçe, etki ve tepkinin seviyesini ölçmedikçe atılacak adımlar eksik kalır, diye düşünüyoruz. Bu nedenle anket sonucuyla müşteri memnuniyetinin düzeyini öğrenecek, talebe göre süreçleri revize ederek memnuniyetin maksimum düzeye ulaşması için gerekli çalışmaları başlatacağız” ifadelerine yer verdi.

10 bin kişi üzerinde yapmayı planladıkları anket bittiğinde sonuçları kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Tamgacı, “Yürüttüğümüz hizmeti en iyi şekilde devam ettirmek için araştırmalarımız sürecektir” diyerek 2016 yılında yaptırdıkları ankettin sonuçlarından bazı verileri paylaştı:

“Yolcu Memnuniyetinde Türkiye Ortalamasının Çok Üzerindeyiz”

“TÜİK verilerine göre Türkiye’de %62 olan toplu taşımaya olan memnuniyetin 2016’da yaptırdığımız anketin sonucuna göre çok üzerinde bir düzeye ulaştığımızı gördük. Anket sonucunda genel olarak yolcuların %71 oranında hizmetimizden memnun olduğu sonucu çıktı.

Duraklarda bekleme süreleri istenilen düzeyde mi, sorusuna yolcuların %68’i “uygun ”cevabı verirken, sefer sayıları yeterli mi, sorusuna yolcuların %63’ü “olumlu”, otobüs doluluk oranları uygun mu, sorusuna yolcuların %55’i “uygun” diye cevap verdi.

Ankete katılanların %66’sı duraklarda oturma ve bekleme alanlarının yeterli olduğunu, %72’si duraklarda yönlendirme ve işaretlemelerin yeterli düzeyde olduğunu ve %84’ü otobüslerin güvenli olduğunu belirtti.
Yolcuların %82’si araçların temizliğinden memnun olduklarını belirtirken, %83’ü personel tutum ve davranışlarından, %81’i personelin müşteri ile iletişiminden memnun olduklarını söyledi.

Ankette çıkan sonuca baktığımızda şirketimize ortalama %71 oranında bir memnuniyetin olduğunu gördük.
Yeni dönemde hizmet alanlarımızda bazı yenilikler yaptık. Yolcu bilgilendirmede gerek duraklarda gerekse de araç içerisinde yeterli düzeyde çalışmalar yaptık. Bunun da ankete olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz. 2016 yılı içerisinde araçlarımızda ayrıntılı temizlik çalışmasını başlatarak hijyenik araçlarla yolcularımızı taşıyoruz. Bu da ankete olumlu yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamada Mart 2017’de başlatılan anket sonuçlandığında neticenin kamuoyuyla paylaşacağı belirtildi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.