Pekinden Londraya kesintisiz ulaşım bu yıl başlayacakPekinden Londraya kesintisiz ulaşım bu yıl başlayacak:Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, ulaştırma projelerine son 14 yılda 304 milyar TL yatırım yapıldığını açıkladı. Marmaray’da ise günde 180 bin yolcu taşındığının altını çizdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, “Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail” fuarına katıldı.

Bu yıl yedincisi düzenlenen “Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail” fuarında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, son yıllarda ulaştırmada çok büyük değişimin olduğunu kaydederek, bu değişimden herkesin yararlandığını söyledi.

Çoşkunyürek, “Son 14 yılda gerçekleştirilen ulaştırma yatırımları 304 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değildir. Bu yatırım, karayolları, havayolları, demiryolları, denizcilik ve iletişim sektöründe yaptığımız yatırımların tamamını içermektedir. Bu yatırımların içerisinde en büyük payı alan alanlardan birisi demiryolu projeleridir. Son 14 yılda bu alana yapılan yatırımın toplam tutarının 60 milyar lira olduğunu açıklayabiliriz” dedi.

“MARMARAY’DAN GÜNDE 219 SEFER, 180 BİN YOLCU”

Çin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım sağlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Coşkuryürek, bu kapsamda hayata geçirilen Marmaray’ın günde 219 sefer yaptığını ve ortalama 180 bin yolcu taşıdığını, bugüne kadar taşıdığı yolcu sayısının 185 milyona ulaştığını anlattı.

Coşkunyürek, Kars-Tiflis-Bakü hattının bu yıl tamamlanarak Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımın bu yıl sağlanacağını aktardı.

Demiryoluna dair hedeflerden bahseden Coşkunyürek, milli yüksek hızlı tren, yeni nesil milli elektrikli dizel tren seti, yeni nesil milli yük vagon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü ifade etti.

Coşkunyürek, Türkiye’nin 2023 yılı için planladığı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında demiryolunun sahip olduğu önemden bahsederek, demiryolunda yük ve yolcu taşımacılığının önünü açtıklarını bildirdi.

Bu yıl yedincisi düzenlenen fuara ulusal ve uluslararası olmak üzere yaklaşık 200 yatırımcının ve kuruluşun katıldığını dile getiren Coşkunyürek, fuarın önemini gösteren bu katılım düzeyinin gelecek yıllarda artacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.