Raylı sistem atölyeleri sıfırlanacak

Raylı sistem atölyeleri sıfırlanacak :Raylı Sistemler Teknolojisi Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Toplantı da konuşan Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay hükümetin raylı sistem ile ulaşıma çok önem verdiğini söyleyerek, “Bu sene de 19 okulumuzda ki raylı sistemle ilgili atölyelerimizin eksikliklerini gidereceğiz ve yenileyeceğiz” dedi


MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay’ın da katılımı ile Raylı Sistemler Teknolojisi Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Sultanşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 3 gün boyunca devam edecek olan toplantıya Raylı Sistemler Teknolojisi Alanı bulunan okulların Müdürleri, Alan Şefleri ve Bakanlık Merkez teşkilatından 44 Personel ve Sektör Temsilcileri katıldı.

Toplantı da konuşan Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, hükümetin raylı sistem ile ulaşıma çok önem verdiğini söyledi.

Gülay, “Bizler milli eğitim bakanlığı olarak buradaki sektöre alt yapı hazırlığı içerisindeyiz. Şuan için 19 ilimizde, 19 okulda bu alanımız var. Raylı sistem bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz için önem arz ediyor. Özellikle 65. hükümet programını incelediğimizde enerji, sağlık, havacılık, uzay, raylı sistemler öncelikle hem eğitim alt yapısı hem de yatırım anlamında bu eksikliklerin giderilmesi öngörülüyor. Bizler geçtiğimiz yıl havacılık alanında eğitim veren 12 okulumuzun atölyelerini tamamen son sistem teknoloji ile yeniledik. Bu sene de 19 okulumuzda ki raylı sistemle ilgili atölyelerimizin eksikliklerini gidereceğiz ve yenileyeceğiz” dedi.

Vali Davut Gül ise konuşmasında Demiryolu sektörünün her geçen gün geliştiğine dikkat çekti.

Vali Gül ‘’Gerek yolcu gerekse yük taşımacılığında karayolunun önüne geçecek gibi görünüyor. Sivas’ın beklediği projeler var, yaptığı projeler var ama Sivas’ta en çok beklenen 2018 yılında yüksek hızlı trenin Sivas’a gelmesi… bu şu anlama geliyor. Demek ki Sivas’ta Türkiye’nin en iyi karayolunun yapılmasına rağmen yüksek hızlı tren tercih ediliyor. Yoksa Sivas’ın Ankara’ya ulaşımı, Sivas’ın Kayseri’ye ulaşımı bölünmüş yol, sıcak asfalt ve Türkiye’nin en iyi yolları ama hızlı tren geldiğinde Türkiye’nin en iyi yollarından daha öte bir hizmet olmuş olacak. Biz sadece hızlı tren geldiğinde Ankara’ya bağlanmamış olacağız. Aynı zamanda İstanbul’a bağlanmış olacağız.”

Vali Davut Gül, Sivas’ın Türkiye’nin göbeğinde birinci ve ikinci kurulacak olan sanayi ile beraber yük taşımacılığında adeta bir merkez olduğunu söyleyerek “Limanlara ulaşım anlamında yine yük taşımacılığında çok önemli. Onlardan da daha önemlisi ikinci organize sanayi bölgemizin demiryolu sektörüne hitap edecek bir kümeleşmenin olması. Bununla ilgili biliyorsunuz 8 bin 200 dönümlük bir arazimiz var. Bunun daha önce yüzde 65’i kamulaştırılmıştı. En son milli eğitim bakanımızın gayreti ile bin dönümlük kısmı daha OSB ‘sinin tüzel kişiliğine devredildi. Ve bu arazinin her parseline demiryolunun ulaştığı ve demiryolu sektöründe yatırım yapanların yatırımlarını çok rahat yapacağı bir ortam olmuş olacak” dedi.

3 gün sürecek toplantıda yapılacak değişimler ve yenilikler üzerinde durulacak.

Kaynak : http://www.sivasmemleket.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar