Samsun´da OMÜ tramvay hattı için ilk kazma vuruldu

Samsun´da OMÜ tramvay hattı için ilk kazma vuruldu : Samsun´daki Hafif Raylı Sistem Projesi´nin Ondokuz Mayıs Üniversitesi´ne (OMÜ) ulaşmasına yönelik ilk kazma vuruldu. Kurupelit son durak ile kampüsler arasındaki 7 kilometrelik güzergahın yapım çalışmalarına başlanırken, güzergah üzerine yapılacak durak sayısı ve yerleri de belirlendi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, Hafif Raylı Sistem Hattı’nın Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne uzatılmasına yönelik projenin startı Kurupelit son duraktaki Yaşam Merkezi’nden verildi ve ilk kazma vuruldu.

Güzergâhın en kısa sürede açılması için iş makineleri ve ekipler 7/24 esasına göre çalışacak. Kurupelit son durak ile kampüsler arasındaki 7 kilometrelik güzergahta viyadük, aç kapa tünel ve yaya tüneli gibi alt yapı imalatları ve durak yerleri de belirlendi. Keşif ve metrajın belirlenmesinin ardından ise Büyükşehir Belediyesi, Kurupelit Son Durak-Üniversite Yaşam Merkezi Arası Hafif Raylı Sistem Projesi’ni ihaleye çıkaracak.

Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, 31 kilometreye ulaşan ve günde 90 bin yolcu taşıyan raylı sistemin Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli hizmet projelerinden biri olduğunu, üniversite etabını rekor sürede tamamlayarak halkın hizmetine sunacaklarını söyledi.Yurt, “Şehrimizi ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’a Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistem üniversite hattının çok anlamlı bir takvimde bitirileceği sözünü vermişti. Biz de elimizi çabuk tutmak için proje startını erken verdik. Mevcut Kurupelit son durak ile üniversite arasında mesafe kısa ve kot farkı büyük. Dolayısıyla tramvaylarımızı çıkaramamıştık. Durum böyle olunca öğretim üyeleri, öğrenciler, hastalar, hasta yakınları ve personeller raylı sistemi kullanma konusunda sorun yaşıyordu. Ücretsiz otobüslerdeki indir bindir olayı çok verimli olmuyordu. Müşavir ve proje firmaları ile bunun etüt ve projelerini hazırladık. Son sistem teknoloji ürünü raylı sistem araçlarının maksimum 6.5 eğimle rampayı çok rahat çıkabildiğini görünce başkanımızın direktifleriyle tramvayları üniversiteye çıkarma kararı aldık. Sanıyorum 15 Mart gibi uygulama projeleri tamamlanmış olacak. Keşif ve metrajının çıkmasıyla ihale hazırlıklarına başlayacağız. En kısa zamanda da ihalesini gerçekleştireceğiz. 1.5 yıl gibi bir süre de de tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

YATIRIMDA ‘SAMSUN MODELİ’
7 kilometrelik raylı sistem üniversite hattı alt yapı inşasını, geliştirdikleri ‘Samsun Modeli’ ile tamamlayacaklarını dad ile getiren Yurt, “Samsun Modeli şudur. İhale alacak firma ile belediyemizin imkânlarını birleştirerek, yatırım ve imalatları çok daha ucuza getireceğiz. Gar ile üniversite son durak arasını kapsayan birinci kısmı tamamen yüklenici marifetiyle yapmıştık. Gar ile Tekkeköy arasının ise pür emanet yani hem yüklenicinin hem de büyükşehir belediyemizin iş makinelerini birleştirerek daha ucuz ve kaliteli imalatlarla yapılmasını sağlamıştık. Burada da aynı yöntemi uygulayacağız. Böylelikle 7 kilometrelik hattı daha kısa sürede yapmış olacağız. Artık gece gündüz çalışacağız. Bizler de buralarda olup takip edeceğiz. Hattın uzatılmasıyla ilgili yapılacak her türlü çalışma için bize yardımcı olan, güzergâh konusunda her türlü desteği veren Başka Rektör Sait Bilgiç hocamıza, genel sekreter Menderes Kabadayı’ya çok teşekkür ediyorum“ ifadelerini kullandı.

7 DURAK YAPILACAK
Bu arada çift hat demiryolu döşenecek proje kapsamında 420 metre uzunluğunda 1 adet viyadük, 1 adet aç kapa tünel, bir adet de polikliniklere ve acil servise gelen hastaların en kısa zamanda ve en kısa yoldan ulaşımı için 180 metre uzunluğunda da yaya tüneli yapılacak. İmkânlar el verirse bu yaya tünelinin içerisinde ulaşım yürüyen bantlarla sağlanacak. Güzergah üzerindeki durak yerleri ise poliklinikler, M.Y.O, Diş Hekimliği Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Teknopark, Mühendislik Fakültesi ve Öğrenci Yurtları olarak belirlendi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar