Sefaköy-Halkalı Havaray İhalesini Alan Şirket Belli OlduSefaköy-Halkalı Havaray’ın İhalesini Alan Şirket Belli Oldu :Kadir Topbaş İstanbullulara Havaray’ın 2019 yılında açılacağının müjdesini verdi.

AK Parti Büyükçekmece ilçe SKM Başkanlığının açılışında konuşma gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş maliyeti 1 milyarın üzerinde tutan Havaray ihalesinin gerçekleştirildiğini bildirdi. 16 Nisan referandum kampanyası kapsamında açılan Ak Parti Büyükçekmece ilçe Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nın açılış törenine katılarak kamuoyunu bilgilendirici açıklamalar gerçekleştirdi. Topbaş konuşmasında SKM’de faaliyet göstermenin yorucu ve büyük sorumluluk getirdiğini belirtti.

Büyükçekmece SKM açılışlında gerçekleştirdiği konuşmasında gelişen Türkiye ile birlikte İstanbul’unda geliştiğini açıklarken Büyükçekmece’ye 1 milyar 200 milyon yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Yatırımların devam ettiği bilgisine de yer verirken deprem sonrasında harap gören yapıların modernize edildiğini bildirdi.

Havaray projesi ile merak edilen soruları da yanıtlayan Topbaş, metronun bir kilometresinin 50 milyon liraya denk geldiğini ancak yapılan çalışmanın 30 – 35 kilometre civarında olduğunu sözleri arasında yer verdi. Sefaköy ve Halkalı arasına yapılacak olan Havaray projesinin ihalesini gerçekleştirdiklerini belirterek, ihaleyi alan firmanın yakın bir tarihte kamuoyuna duyurulacağını söyledi. 1 milyarlık yatırımın büyük bir proje olduğunu ve Türkiye’nin milyarlar ve trilyonlar gibi rakamları sıklıkla kullanabildiği bir döneme girdiğini açıklamalarında belirtti.

Havaray’ın 365 gün içerisinde bitirileceğini Sefaköy’den başlayarak Başakşehir’de sonlandırılması planlanan projenin İstanbul trafiğini rahatlaması düşünülüyor. 2019 yılında hizmete girerek E-5’deki yoğunluğu yüksek oranda azaltacak olan projenin elektro-mekanik ile araç alımı haleleri gerçekleştirilmiş oldu. Henüz hangi noktalarda çalışma gerçekleştirileceği ve çalışma sırasında trafiği aksatmamak adına hangi çözümlerin uygulanacağıysa henüz bilinmiyor. Gelişen Türkiye’nin önemli yatırımlarından biri olarak görülen projede Topbaş tarafından ihale konusunda net açıklamalar gelmese de önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı düşünülmekte.

Kaynak : www.ekonomi7.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.