Sivas Samsun arası seyahat demiryolu ile 9,5 saatten 5 saate düşecekSivas Samsun arası seyahat demiryolu ile 9,5 saatten 5 saate düşecek : 2015 yılında tadilata alınan ve 228 milyon Euro’ya mal olacak olan Sivas- Samsun demiryolu hattı yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Hafta sonu lojistik köy projesi için Sivas’a gelen milletvekili Mehmet Habib Soluk, Sivas- Samsun demiryolu projesi için müjde dolu açıklamalarda bulundu.

Samsun-Sivas demiryolu hattı yapılan yenileme çalışmaları dolayısıyla yaklaşık 3 yıllığına tren trafiğine kapatılan güzergahta çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Sivas – Samsun demiryolu hattının modernizasyonu projesi AB hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük bütçeli proje olma özelliğini taşırken, modernizasyonu için 228 milyon avroluk AB hibesinin yanı sıra 39 milyon avroluk yerli kaynak tahsis edildi.

Projenin hayata geçmesiyle yolcu trenleri hızı 40 km hıza 80 km hıza çıkacak. Samsun-Sivas arasındaki seyahat süresi de 9,5 saatten 5 saate düşebilecek. Hattın günlük kapasitesi 21 trenden 54 trene çıkacak, hemzemin geçitler otomatik bariyerli hale getirilirken istasyon ve duraklarda bulunan peronların engelli erişimine uygun olarak AB standartlarında iyileştirilecek.

Hafta sonu bir Lojistik Köy projesinin yeni yerinde incelemelerde bulunmak üzere Sivas’a gelen Ak parti Sİvas Milletvekili ve aynı zaman da İmar bayındırlık ve turizm komisyon başkanı Mehmet Habib Soluk Sivas samsun güzergahında yapılan çalışmaların bu yıl sonu itibari ile tamamlanacağını söyledi. Soluk, “sağolsunlar müsteşar bey Kalın- Sivas- Samsun demiryolu kontrolünden geldiler. 27 aralık 2017 sonuna kadar 258 milyon Euro’luk ihale gerçekleştirildiğinde Sivas- samsun arası demiryolu ile artık 9,5 saat değil 5 buçuk 6 saatte rahatlıkla gidilecek. İnşallah o da bu sene sonuna bitirilmek zorunda” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.sivasmemleket.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. Samsun la Sivas arasının 5 saate inmesiyle Sivas ta YHT ye bağlantı verecek şekilde Samsun-Kurtalan(Siirt) “Güney Kurtalan ekspresi yerine” bir trenişletmeye alınması çok isabetli olur. Zaten TCDD taşımacılık AŞ. ye dönünce CEO dahil herkesin özel sektör kurallarıyla işe alınıp iş kanununa göre çalıştırılması lazım bakın o zaman nasıl kara geçiyor TCDD

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.