Sorunları Çözülen Arnavutköy’e 4 Ayrı MetroSorunları Çözülen Arnavutköy’e 4 Ayrı Metro :İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavuktöy’e yaptığı ve temelini atacağı toplam 94 milyon liralık yatırım için, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavutköy ilçesinde tamamladığı ve temelini atacağı toplam 94 milyon liralık yatırım ve hizmet için toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Arnavutköylülerin yoğun ilgi gösterdiği törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ve Arnavuktöy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ile meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arnavutköy’e 13 yılda toplam 2 milyar 35 milyon liralık yatırım ve hizmet yaptıklarını belirterek, “Bugün açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız yatırım ve hizmetlerimizin tutarı 94 milyon 37 bin lira. Temelini atılacak yatırım ve hizmetler ise 56 milyon 261 bin lira. Arnavutköy ilçemize ve İstanbul’a hayırlı olsun” dedi.

Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Geçmişin eksikliklerini gidermek için gece gündüz çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediyecilik anlayışıyla İstanbul’a 13 yılda 98 milyar liralık yatırım yaptık. Hamdolsun ne devlete, ne bir başka kuruma belediyemizin günü gelmiş bir liralık borcumuz yok. Arnavutköy Hastanesi’nin arkasından 80 milyon lira harcayarak ilçenin merkezini rahatlatacak yol yapıyoruz. İnşallah Mayıs ayında bitireceğiz. Sayın Başkan ne istiyorsa, Arnavutköy’e ne gerekiyorsa yapıyoruz. Tramvayı tamamladık ama Arnavutköy’e metro gelmeli dedim. Burada oturan hiç kimse metro geleceğini düşünemezdi. Ama metro geliyor. Projelendirme çalışmaları tamamlandı. Vezneciler’den buraya ve 3. Havalimanı’na kadar bir metro hattı geliyor. Diğer taraftan 33 km’lik Halkalı – Arnavutköy – 3. Havalimanı raylı sistem hattı, 32 km’lik Gayrettepe – Kemerburgaz – 3. Havalimanı raylı sistem hattı ve 33 km’lik Halkalı – Bahçeşehir – Çatalca raylı sistem hattı da yapılacak. 4 tane raylı sistem hattıyla buluşmuş bir Arnavutköy geliyor.”

İstanbul’da göreve geldiklerinde 45 kilometre raylı sistem olduğunu, yapılan yatırımlarla bugün 150 kilometreye çıkardıklarını, bir o kadar metro inşaatının devam edeceğini, nihai olarak da 1000 kilometrelik raylı sistem hedeflediklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Geçmişte metro vagonu yaptık ama Türkiye’de ilk defa Aselsan ile metro vagonunun beynini yapacağız. 3. Aşamaya geldik dedi.

Törende konuşan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı da “Arnavutköy; 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanalİstanbul ve yapılacak metro hatları gibi projelerle İstanbul’un yarını olacak” dedi ve Başkan Kadir Topbaş’a ilçelerine yaptığı yatırım ve hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.