İstanbul’a Beş Yeni Metro Hattı Dahamarmaray istasyon
marmaray istasyon

İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı Daha :İstanbul’da ihale süreci tamamlanan 5 yeni metro hattının yapım çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 Yılı Faaliyet Raporu’nu Belediye Meclisi’ne sunan Başkan Kadir Topbaş, 5 yeni metro hattının ihale süreçlerinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarının başlayacağının açıkladı.

SULTANBEYLİ KAYAŞEHİR VE HALKALI METROYA KAVUŞUYOR

İstanbul’da 5 yeni metro hattının ihale süreçlerinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarının başlayacağının müjdesini veren Başkan Kadir Topbaş, göreve geldiklerinde İstanbul’daki en önemli ulaşım aksının toplu taşıma ve metrolar olarak belirlediklerini söyledi.

2019’DA 400 KİLOMETRE METRO

İstanbul’a 5 yeni metro hattı daha yapacaklarını açıklayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Şu anda 5 metro hattımız sözleşme imzalama aşamasına geldi. Yakın gelecekte de temel atmalarını beraber yaparız. 6 kilometrelik Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, 9.7 kilometrelik Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekme –Halkalı Metrosu, 12 kilometrelik Kaynarca-Pendik Tuzla Metrosu, 17.8 kilometrelik Çekmeköy- Taşdelen- Sultanbeyli Metrosu ile 13 kilometrelik Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu. Esasında 6 hat ihaleye çıkmıştık bir tanesine itiraz edildiği için bekliyor. Bu 5 metro hattının sözleşmeleri imzalanmak üzere ve yakında temellerini atacağız. Böylece 2019’un sonuna gelirken İstanbul’un 400 km üzerinde raylı sistemi dönemimizde kazandırmış olacağız.”

ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE-SULTANBEYLİ METRO PROJESİ

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro hattında 14 istasyon olacak ve  hat uzunluğu 17,8 km olacak. Saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesi olacak metro hattının iki ucu arasında yolculuk süresi ise 27 dakika olacak.

BAŞAKŞEHİR -KAYAŞEHİR METRO PROJESİ

Başakşehir – Kayaşehir Metro hattında 4 istasyon olacak ve  hat uzunluğu 6,20 km olacak. Saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesi olacak metro hattının iki ucu arasında yolculuk süresi ise 10 dakika olacak.

BAĞCILAR (KİRAZLI) – KÜÇÜKÇEKMECE (HALKALI) METRO PROJESİ

Bağcılar (Kirazlı) – Küçükçekmece (Halkalı)  Metro hattında 9 istasyon olacak ve  hat uzunluğu 9,70 km olacak. Saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesi olacak metro hattının iki ucu arasında yolculuk süresi ise 15 dakika olacak.

KAYNARCA-PENDİK-TUZLA METRO PROJESİ

Kaynarca-Pendik-Tuzla metro projesinde 8 istasyon olacak ve  hat uzunluğu 12 km olacak. Saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesi olacak metro hattının iki ucu arasında yolculuk süresi ise 18 dakika olacak.

ÜMRANİYE-ATAŞEHİR-GÖZTEPE METRO PROJESİ

Ümraniye- Ataşehir-Göztepe metro projesinde 11 istasyon olacak ve  hat uzunluğu 13 km olacak. Saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesi olacak metro hattının iki ucu arasında yolculuk süresi ise 20 dakika olacak.

DÜNYANIN EN MODERN METROLARI İSTANBUL’DA

Başkan Topbaş, yeni metroların dünyanın en ileri teknolojisine sahip olduğunu dile getirerek, “Çok teknolojik yapılardan bahsettik, çok teknolojik sistemlerden bahsettik, en ileri teknolojileri kullanmaya çalıştığımızı bahsettik. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının daha güvenli olması açısından insansız sürücüsüz yaptık. Çok ileri bir teknoloji, dünya artık buna geçmekte. Türkiye’de de ilk defa İstanbul’da bu uygulanacak. Şu anda test sürüşleri yapılıyor. Sonuçlandığı zaman, güvenlik sınırları belirlendiği zaman devreye alıp İstanbullulara hizmetine sunacağız. İstanbul’da 45,1 kilometre olarak devraldığımız raylı sitemleri 150 kilometreye çıkardık. İnşaatı devam eden de takriben 180 km metro hattı var” şeklinde konuştu.

Topbaş; 14,3 kilometre Dudullu- Kayışdağı- İçerenköy- Bostancı Metrosu. 18 kilometre Mecidiyeköy-Kağıthane- Mahmutbey Metro Hattı. 6,5 kilometre Mecidiyeköy- Kabataş Metro Hattı. 10,1 kilometre Eminönü- Eyüp- Alibeyköy Metrosu. 13 kilometre Ataköy- Basın Ekspres- İkitelli Metrosu ve 20 kilometre Üsküdar–Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metrosu olmak üzere 99,7 kilometrelik raylı sistem inşaatının da devam ettiğini hatırlattı.

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Üsküdar-Yamanevler arasındaki 9 istasyonu Mayıs ayında açacaklarını, 30 Ağustos’ta ise hattın tamamı hizmete gireceğini belirten Topbaş, “Bu hattın devamı olacak iki hattımızın ihalesini de yaptık. 6,9 km’lik Hastane- Sarıgazi- Taşdelen- Yenidoğan Metro Hattı. 10,9 Km’lik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı. Bu Hat Sabiha Gökçen Havalimanına kadar ulaşacak. Ayrıca, 15 km Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı ile Kayaşehir metrolarının da temelleri atılacak. Ümraniye’den Göztepe’ye metro yapıyoruz. Önemsediğimiz metro projelerinden biri de İncirli ve Göztepe’den Kadıköy’e gidecek hat. Havaray, İstanbul ulaşımı için önemli bir ulaşım projesi. 87 km’lik bir havaray projemiz var. 2019 sonunda raylı sistemlerin oranı yüzde 28’e ulaşacak. Bu önemli bir rakam, böylece Londra ile Paris’i geride bırakıyoruz. İstanbul’un nerede bir yoğunluk ihtiyacı varsa oralarda bu sistemleri ortaya koymaya çalıştık. 3. Havalimanından kent içine erişim noktasında Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmakta olduğu Gayrettepe’den itibaren bir metro var. Bizim de buna ilaveten yapacağımız Vezneciler’den Arnavutköy’e ve 3. Havalimanına gidecek metro hattımız var” diye konuştu.

İSTANBUL’DA RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU YÜZDE 332 ARTTI

Ulaştırma Bakanlığı’nın da 9 km’lik Bakırköy İDO -Kirazlı Hattı, 63,5 Km’lik Banliyö Hattı Marmaray Yüzeyseli, 7,4 km’lik Sabiha Gökçen Havalimanı- Kaynarca ve 34 kilometrelik Gayrettepe- 3. Havalimanı Hattının inşaatı ile toplam 114 kilometrelik raylı sistem hattının inşaatına başladığını anlatan Topbaş, “Her şey planladığımız gibi devam ediyor. Mahalle mahalle metronun geçeceği yerleri belirledik. Asrın projesi Marmaray ile Asya ve Avrupa’yı Boğaz altından bağladık. Haliç Metro Köprüsü ve Aksaray bağlantısı ile İstanbul’da dakikalarla yolculuk dönemini başlattık. Kartal-Tavşantepe Seferlerini başlattık. Kadıköy-Tavşantepe artık 43 dakika. Pendik’ten metroya biniyor, Marmaray’la bu yakaya geliyorsunuz. Yenikapı’dan, Aksaray’a, Olimpiyat Stadına, Havaalanına ve Sarıyer’e kesintisiz ulaşıyorsunuz. Raylı sistem uzunluğunu yüzde 332 artırdık! 2004 yılında 45,1 kilometre olan metro ağını 2014’de 150 kilometreye çıkarttık. Raylı sistemleri 11 ilçede günde 532 bin kişi kullanıyordu. 2016 yılında bu rakam 2 milyon 300 bine çıktı. 2019’da raylı sistem hattımız 489 kilometre. 32 ilçede 7 milyon kişi yerin altından seyahat edebilecek. 2019 sonrası İstanbul’da raylı sistem hedefimiz ise 1000,15 kilometre” şeklinde konuştu.

 

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.