Vadi İstanbul Havaray Hattının Araçları Raylara İndirildi (Özel Haber)

vadistanbul bartholet havaray
vadistanbul bartholet havaray

Vadi İstanbul Havaray Hattının Araçları Raylara İndirildi : Vadi İstanbul projesi kapsamında planlanan Türkiye’nin ilk özel Havaray projesi kapsamında İsviçre’de üretilen iki adet monoray aracı raylara indirildi. Artaş -İnvest Adi Ortaklığı tarafından yapılan, Sarıyer’deki Cendere Vadisi ve Seyrantepe İstasyonu Türk Telekom Arena Stadyumu güzergahı arasında viyadük üstünden giden Türkiye’de bir ilk olma niteliğini taşıyor..


Türkiye’de ilk defa raylı sistem alanında özel sektör teşebbüsüyle işletmeye alındıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan Vadi İstanbul Havaray projesinin 2 adet istasyonu bulunuyor ve sistem viyadük üstünde yaklaşık 750 metre uzunluğunda. Alt istasyondan çıkacak yolcular Vadi İstanbul AVM binasının 2. katından doğrudan giriş yapabiliyorlar. Mayıs ayında açılması planlanan AVM bölgedeki en büyüklerden birisi olacak.

TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL HAVARAY SİSTEMİ

Hattın üst İstasyonu olan Seyrantepe Monoray İstasyonu ise depo//bakım atölyesi ile birlikte inşa ediliyor. Kaba inşaatı tamamlanan istasyonun ince işleri ve elektrik işleri bitirildikten sonra sistem denemelerine Bartholet firması tarafından başlanılacak. Füniküler sistemin makine ve kontrol odaları bu istasyonda bulunuyor.

HAVARAY GÜZERGAHI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro işletme şirketi olan Metro İstanbul’un işlettiği M2 Yenikapı-Hacıosman hattı duraklarından Sanayi İstasyonuna, Arena Stadyumu tüneli ile entegre olacak. Stadyumdaki maçlara gelecek olan yolcuları ise özellikle hafta sonları Vadi İstanbul AVM ve dinlenme alanlarına taşınması planlanıyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar