Yapı Merkezi Doğu Afrika’yı demir ağlar ile örüyorYapı Merkezi Doğu Afrika’yı demir ağlar ile örüyor :Yapı Merkezi’nin yapımını üstlendiği Doğu Afrika’da 4 ülkeyi birbirine bağlayacak olan ve 205 km uzunluğundaki Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi’nin temeli atıldı.

Ulaşım, altyapı ve genel müteahhitlik alanında faaliyet gösteren Yapı Merkezi ile Portekiz’den Mota-Engil’le oluşturduğu Ortak Girişim Grubu Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattını inşa ediyor.

Yaklaşık 1,1 milyar dolarlık Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi’nin temeli; Tanzanya Devlet Başkanı Dr. John Pombe Joseph Magufuli, Tanzanya Çalışma, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Prof. Makame M. Mbarawa, Türkiye Cumhuriyeti Darüsselam Büyükelçisi Yasemin Eralp, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

1.224 km’lik hattın ilk kesimi olan 205 km’lik proje, hattın en kritik kısmını oluşturuyor. 5 kısımdan oluşan hat tamamlandığında Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’yı birbirine bağlayacak ve aynı zamanda Doğu Afrika’yı Hint Okyanusu’na açacak.

205 KM UZUNLUĞUNDA OLACAK

Anahtar teslim olarak inşa edilecek proje kapsamında; Darüsselam – Morogoro arasında tasarım hızı 160 km/s olarak inşa edilecek 205 km tek hat, demiryolunun bütün tasarım işleri, altyapı inşaat işleri, ray döşeme, sinyalizasyon, haberleşme sistemleri, yedek parça temini, elektrifikasyon ve personel eğitimi bulunuyor.

30 aylık proje süresince toplam 33 milyon metreküplük kazı işi yapılacak; 96 adet 6.500 metrelik köprü ve alt-üst geçitler, 460 adet menfez, 6 istasyon ve tamir bakım atölyesi inşa edilecek.

YAPI MERKEZİ 3 KITADA

1965 yılından bu yana ulaşım, altyapı ve genel müteahhitlik alanında faaliyet gösteren Yapı Merkezi, 2016 yılı sonu itibarıyla 3 kıtada 2.600 kilometre demiryolu ve 41 raylı sistem projesini tamamladı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.