YOLDER hayat boyu öğrenmeyi anlattıYOLDER hayat boyu öğrenmeyi anlattı :Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor” adlı mesleki eğitim projesi kapsamında düzenlenen seminerlerin ilki 18 Nisan Salı günü TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı tarafından yürütülen hibe programına kabul edilen ve 114 bin 402 Avro hibe almaya hak kazanan projenin tanıtım seminerine TCDD yöneticileri, raylı sistemler alanında çalışanlar, öğrenciler ve yeni mezun işsiz gençler ilgi gösterdi. YOLDER’in koordinasyonunda Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu ve TCDD Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün işbirliği ile hayata geçirilen proje ile demiryolu alt yapı alanında güvenlik açısından büyük önem taşıyan ray kaynakçılarının mesleki yeterliliklere uygun olarak eğitilmesi ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca sertifikalandırılması sağlanacak. Hayat boyu öğrenme bilincinin yaygınlaştırılması amacını da taşıyan proje kapsamında 8 farklı ilde düzenlenecek seminerler ile projenin ve hayat boyu öğrenme kavramının daha geniş kitlelere ulaştırılması sağlanacak. Proje tamamlandığında Türkiye’nin ilk sertifikalı ray kaynakçıları için istihdam çalışmaları da yürütülecek.

Teklif çağrısı döneminde hibe desteği almaya hak kazanan tek raylı sistemler projesi olan Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesinin ana faaliyetlerinden biri olarak gerçekleştirilen seminere TCDD 3.Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Çiçek, TCDD 3.Bölge İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Ümit Sezer Mocan, Demiryolu Meslek Okulu Mezunları Derneği (DEMOK) İzmir Şubesi Başkanı Habil Emir, YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Demirci, 31 Yol Bakım Onarım Müdürlüğü Temsilcisi Engin Gür, Proje Koordinatörü Özgür İtarcı, meslek lisesi öğrencileri ve mezunları ile TCDD çalışanları katıldı. Proje Tanıtım ve Hayat Boyu Öğrenme Seminerlerinin ilke olan İzmir Seminerinin açılış konuşmasını yapan YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, istihdama yönelik olarak düzenlenecek Alümünotermit Ray Kaynakçısı kursları ve kurs bitiminde gerçekleştirilecek sertifikalandırma sınavı süreçlerinin yanı sıra, hayat boyu öğrenmenin desteklenmesi kapsamında hayata geçirilen projenin istihdam süreci hakkında katılımcılara bilgi verdi.

“Nitelikli insan gücü en büyük önceliğimiz olmalı”
TCDD 3.Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Çiçek, yaptığı konuşmada projede emeği geçen başta YOLDER olmak üzere tüm taraflara teşekkür ettiğini belirterek, “Ülkemizde uzun bir aradan sonra devlet politikası olarak ele alınan demiryolu alanında çok önemli atılımlara devam etmekte. Bir yandan demiryolu alanında çok büyük yatırımlar ve yenilemeler yapılırken, verimliliğin ve kalitenin artırılmasına yönelik de çalışmalar sürmekte. Bu büyük gelişmeye katkı koyacak en önemli unsurlardan biri de nitelikli insan gücüdür. Bu bağlamda Ray Kaynakçıları Projesi demiryolu alanında çalışanların ve öğrencilerin mesleki eğitimi için atılmış çok önemli bir adımdır” dedi.

“Mesleki Gelişim Alanında en hızlı ilerleme demiryollarında”
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Ümit Sezer Mocan da, insana yapılan yatırımın önemine dikkat çekere şöyle konuştu: “TCDD son yıllarda yüzünü önce dışarıya ve nihayetinde dünyaya döndü. Birçok kurumla yaptığımız işbirlikleri, gerek AB destekli gerek diğer fon kaynakları destekli projeleri hayata geçirdi, geçirmeye devam ediyor. Bu da bize proje bazlı düşünme becerisi ve inovatif bakış açısı kazandırdı. Gururla söyleyebiliriz ki, mesleki gelişim anlamında ülkemizde en hızlı gelişen sektör demiryollarıdır. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun ulaşım ve taşımacılık meslek ağacında demiryolu alanındaki 18 mesleğin ulusal yeterliliklerinin oluşturulması bizlerin de desteği ile gerçekleşmiştir. Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi gibi örnek çalışmalarla mesleki yeterliliklerin hayata geçirilmesi noktasında daha da hızlı yol alacağımızı düşünüyorum. Bu nedenle YOLDER’e girişimci davranışları için teşekkür ederim. Projenin sektörümüze, kurumumuza ve tüm ülkeye hayırlı sonuçlar getireceğine inanıyorum.”

Beşikten mezara hayat boyu öğrenme
Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi’nin de çıkış noktası olan hayat boyu öğrenme kavramı hakkında bir sunum gerçekleştiren Proje Koordinatörü Özgür İtarcı ise, hayatın her alanında nitelikli insan gücüne ulaşmanın en önemli aracının hayat öğrenme kavramını benimsemek olduğunu söyledi. Hayat boyu öğrenme konusunda yapılacak bilgilendirme seminerlerinin İzmir’in ardından, Erzincan, Sivas, Ankara, İstanbul, Eskişehir, Gaziantep ve Malatya illerinde devam edeceğini belirten İtarcı, proje tamamlandığında en az 300 kişiye hayat boyu öğrenmenin önemi konusunda ulaşmış olmanın en önemli hedeflerinden biri olduğunu ifade etti.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.