Afyonkarahisar’a Lojistik Üs Kurma Çalışmalarında Sona Gelindi

Afyonkarahisar’a Lojistik Üs Kurma Çalışmalarında Sona Gelindi :Afyonkarahisar’da 2012’den bu yana sürdürülmekte olan Lojistik Üs kurulması çalışmalarında TCDD 7. Bölge Müdürlüğü ile ön mutabakat metni imzalandı.


İmza Törenine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, OSB Bölge Müdürümüz Ali Ulvi Akosmanoğlu, Modernizasyon Daire Başkan Yardımcısı Sefer Volkan Arslan, Modernizasyon Daire Başkanlığı Alt Yapı Şube Müdürü Gökhan Tacim ve TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri katıldı.

Afyonkarahisar OSB Lojistik üs projesinin TCDD 2017 yılı yatırım programına alınması için üstün çaba harcayan Adem Sivri, Afyokarahisar için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirtti.

Günümüz piyasa koşularında lojistiğin önemine değinen OSB Başkanı Bekir Yeşilay “Yapılacak Lojistik üs ile sanayicilerimizin lojistik maliyetlerinin düşeceğini ve böyle rekabet güçlerinin artacağına inanıyorum. Bugün imzaladığımız Lojistik üs ön mutabakat metninin ilimize ve sanayicilerimize hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere sanayicilerimiz adına çok teşekkür ederiz” dedi.

Afyonkarahisar OSB Lojistik üs projesinin TCDD 2017 yılı yatırım programına alınması için üstün çaba harcayan Adem Sivri, Afyonkarahisar için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirtti.

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’nden yapılan açıklama şöyle;

Günümüz piyasa koşularında lojistiğin önemine değinen OSB Başkanı Bekir Yeşilay “Yapılacak Lojistik üs ile sanayicilerimizin lojistik maliyetlerinin düşeceğini ve böyle rekabet güçlerinin artacağına inanıyorum. Bugün imzaladığımız Lojistik üs ön mutabakat metninin ilimize ve sanayicilerimize hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere sanayicilerimiz adına çok teşekkür ederiz” dedi.

Rekabet Gücümüz Artacak

Bilindiği üzere İlimizde ve Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımız, Avrupa’ya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapmak için genellikle İzmir Limanı’nı kullanmaktadırlar. Başta mermer sektöründe faaliyet gösteren Firmalarımız, ürünlerini Karayolu ile limana taşıdıkları için yönetmeliklerle ve taşıma standartları nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar.

Ayrıca, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesinde Mermer İşletmelerine, Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Muğla, Eskişehir ve Bilecik illerindeki mermer ocaklarından da blok mermer gelmektedir. Mermer bloğu fiziki yapısı özelliği itibariyle, nakliye amacıyla ikiye bölünmesinin söz konusu olmadığı için, firmalar, ürünlerini limanlara naklederken, Karayolu taşıma standartlarına uygun hale getirmekte sorun yaşamaktadır. Bu sorun neticesinde karşılaştıkları cezalar ve müşteri kayıpları, Firmalarımızın rekabet güçlerini olumsuz etkilemektedir. Olumsuzlukların giderilmesi adına, firmalarımızın demiryolu ile taşımacılığa yönlendirilmesi rekabet güçlerini arttırmaya katkı sağlayacaktır.

Lojistik, Kolay İhracat’ın Ön Koşuludur.

Afyonkarahisar Ali Çetinkaya Garı, şehir içinde kalmış bulunmaktaydı. Gar’daki vinç sayısı ve depolama alanlarının yetersizliği, firmalarımızın Gar’dan yararlanmalarına engel olmaktadır. Gar’da Tır Parkı’nın bulunmayışı, intermodal taşımaya olanak sağlayamaması, kolay ihracat yapılmasının önünde engel teşkil etmektedir. Sanayicilerimiz; Şehir merkezi içinde kalmış olan yük garımızın, Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi etkin karayolu ulaşımı imkânı olan çevre yolu üzerinde, Şahitler Kayası diye tabir edilen bölgenin arkasında, mülkiyeti hazineye ait alanda lojistik üs şeklinde kurulması zaruri bir ihtiyaç olmuştu.

Demiryolu Taşımacılığı Günümüzün Ekonomik, Dakik ve Çevreci Bir Taşıma Sistemidir

Böylece, yük potansiyeli yüksek olan Organize Sanayi Bölgemiz ve özellikle ilimiz mermer sektörü firmaları, Şehir dışında Organize Sanayi Bölgemize yakın bir alanda kurulacak olan lojistik üs sayesinde, ürünlerini, lojistik köylere ve limanlara doğrudan nakletme imkânı bulacağı için zamandan ve nakliye masraflarından tasarruf etmiş olacaklardır.Karayolu teslimatlarında, trafiğin durumuna göre ve yol bakım ve onarım çalışmaları gibi öngörülemeyen nedenlerle aksaklıklar olabilmektedir. Limana yetişmesi gereken yükü, zamanında teslim etmek isteyen sürücüler, hız kurallarını ihlal etmekte ve trafik kazalarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Demiryolu taşımacılığı ise günümüzün ekonomik, dakik ve çevreci bir taşıma sistemidir.

Ulusal Hedefler Işığında Lojistik Üs

İşletmelerde yaşanılan üretim ve ihracat miktarlarındaki artışlar, il yönetimimizin Gıda ve Doğal Taş Sektöründe marka şehir olma çalışmaları, Hükümetimizin 2023 hedefleri ışığında, Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu ve İpek Yolu projesi ışığında bölgemizde, ulusal ve yerel projelere bütünleşmiş bir lojistik üs kurulması gerekmekteydi.

Gümrük Müdürlüğü Lojistik Üsse Taşınacak

Kısa süre içinde projesi yapılacak olan lojistik üssümüzde, ilimiz Gümrük Müdürlüğü için yer tahsisi yapıldı. İnşaatımız tamamlandıktan sonra Gümrük Müdürlüğü Lojistik Üssümüz içerisine taşınacak. Lojistik üssümüzde, taşımacılık, dağıtım, depolama, elleçleme, gümrükleme, bankacılık ve danışmanlık hizmetleri de verilecektir.

Afyonkarahisar ihracatını büyük ölçüde etkileyebilecek ve ilimizin mevcut ihracat potansiyelini daha üs seviyelere taşıyacağına inandığımız bu önemli gelişme gerek ulusal gerekse uluslararası pazarda ilimizin rekabet gücünü arttıracağına inancımız tamdır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar