Behiç Erkin’in Enveriye İstasyonu’nda Bulunan Anıt Mezarına Bakım

Behiç Erkin’in Enveriye İstasyonu’nda Bulunan Anıt Mezarına Bakım :Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda cepheye asker ve mühimmat dağıtımında büyük başarılara imza atan büyük devlet adamı Behiç Erkin’in, Enveriye İstasyonu’nda bulunan anıt mezarın, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce çevre temizliği yapılarak, çiçeklendirme ve çimlendirme çalışmaları tamamlandı.


Türkiye’nin kuruluşunda ve sonrasında dünyanın takdir ettiği büyük işlere damgasını vuran, Atatürk’ün yakın arkadaşı Behiç Erkin’in Eskişehir Enveriye İstasyonu yakınındaki anıt mezarı, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından çevre düzenlemesi yapılarak adına yakışır duruma getirildi.

İstanbul’da 1961 yılında ölen Behiç Erkin vasiyeti üzerine Enveriye İstasyonunda İzmir-İstanbul-Ankara hatlarının birleştiği üçgende ağaçlandırılmış bir alan üzerinde anıt mezara defnedilmişti. Anıt mezar, Behiç Erkin’in 2. Dünya Savaşı sırasında büyükelçilik yaptığı Paris’te Türk pasaportu vererek, Nazi katliamından kurtardığı 18.000 Yahudi’nin yakınları tarafından vefa borcu olarak ziyaret edilmektedir.

Behiç Erkin, Türkiye Cumhuriyetinin kurucularından, Kurtuluş Savaşının lojistiğini başarıyla yöneten komutan, Devlet Demiryolları ilk genel müdürü, milletvekili, Bayındırlı Bakanı, Budapeşte ve Paris Büyükelçisi, İstanbul Teknik Üniversitesini özerkleştiren ve lisanını Türkçeleştiren, genç cumhuriyetin ilk kamu müzesi İnkılâp Tarihi Müzesini kuran, MİT’in kurucuları arasında yer alan devlet adamıdır.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri anıt mezarın önce çevre temizliğini ve mezarın bakımını tamamladılar. Anıt mezarın çevresini çiçeklendiren ekipler, boş kalan bölümlere rulo çim uygulaması yaparak, çalışmalarını tamamladılr.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar